Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko je hrozba a Čína partner i rival, uvádí německá bezpečnostní strategie

Současné Rusko zůstane v dohledné době největší hrozbou pro mír a bezpečnost v euroatlantickém prostoru. Uvádí to německá národní bezpečnostní strategie, kterou dnes přijala spolková vláda kancléře Olafa Scholze. Čínu strategie označuje za partnera, konkurenta i systémového rivala. K hrozbám a výzvám, kterým Berlín čelí, Scholz na tiskové konferenci řekl, že Německo je silnou zemí.

Rusko, Čína
Současné Rusko zůstane v dohledné době největší hrozbou pro mír a bezpečnost v euroatlantickém prostoru. Uvádí to německá národní bezpečnostní strategie. Foto: iStock

„Bezpečnostně-politické okolí Německa prochází přelomem, zažíváme dějinný obrat. Ruská útočná válka proti Ukrajině je porušením mezinárodního práva a evropského bezpečnostního uspořádání. Dnešní Rusko bude po dohlednou dobu největším ohrožením pro mír a bezpečnost v euroatlantickém prostoru,“ uvádí bezpečnostní strategie.

Strategie zároveň ujišťuje, že Německo ani NATO nechtějí nepřátelství či dokonce konfrontaci s Ruskem. „V alianci jsme ale zároveň připraveni a schopni bránit naši suverenitu, svobodu a naše spojence,“ poznamenává dokument, ve kterém se Německo hlásí k principu kolektivní obrany v rámci NATO. „Nezlomně stojíme ze slibem vzájemné pomoci podle článku pět Severoatlantické smlouvy,“ zdůrazňuje strategie. Zmíněný článek znamená, že útok na jednoho člena aliance je považován za útok proti všem.

Spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbocková poukázala na provázanost bezpečnosti s energetikou. „Proto ukončujeme naši závislost na energiích z Ruska. Za každý kubík ruského plynu jsme platili dvakrát a třikrát naší národní bezpečností,“ řekla.

Dokument poukazuje na to, že dnešní dobu doprovází růst multipolarity, kdy se některé státy snaží změnit mezinárodní řád podle svých zájmů a představ. „V této mezinárodní situaci je Čína partnerem, konkurentem a systémovým rivalem,“ uvádí strategie.

Na hrozbu Číny na dnešní tiskové konferenci upozornila i Baerbocková. „Bezpečnost je to, že v lékárně dostanete léky, a také to, že když si budete psát s přáteli, tak vás při tom nebude odposlouchávat Čína,“ řekla. Zajištění bezpečnosti země proto podle Baerbockové vyžaduje integrované úsilí.

Scholz ke vztahům s Čínou řekl, že Berlín nechce vazby s Pekingem přerušit, ale chce snížit rizika, jakým je například přílišná závislost na surovinách. „Nestojíme o rozluku, ale o snížení rizik,“ řekl. Jako důležité vnímá zapojení Číny do globálních trhů, stejně tak důležitá je podle něj bezpečnostní rovnováha.

Strategie v případě Číny poznamenává, že tato asijská země často jedná v rozporu s německými zájmy a hodnotami. „Čína používá svou hospodářskou sílu záměrně tak, aby dosáhla politických cílů. Zároveň ale Čína zůstává partnerem, bez kterého nelze vyřešit mnohé globální problémy a krize. A právě v těchto oblastech musíme využívat možnosti a příležitosti ke spolupráci,“ uvádí dokument.

Německá vláda také pracuje na samostatné strategii přístupu k Číně. Zda bude hotova ještě do července před prázdninami, ale není jasné. „Až to bude, tak to bude. Bude to ale brzy,“ dodal kancléř.

Podle Scholze je Německo dostatečně silnou zemí na to, aby zvládlo výzvy a rizika, které před ním stojí a kterým čelí. A pomoci s tím má i bezpečnostní strategie. „Je to neobyčejné, ale důležité rozhodnutí,“ řekl Scholz o schváleném dokumentu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika