Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Reuters: Akcie v USA zažily letos kvůli covidu-19 divoký rok

Letos zažily akcie ve Spojených státech divoký rok. Na jeho počátku trhy zasáhla pandemie nemoci covid-19, následoval však prudký obrat v naději na ekonomické oživení a ke konci roku prošly akcie rekordně dlouhým obdobím růstu, píše agentura Reuters.

Po uzavření na novém rekordu 19. února akcie zasáhl akcie měsíc trvající propad způsobený koronavirovou pandemií, která přiměla vlády po celém světě uzavřít své ekonomiky a omezit pohyb osob. Foto: iStock

Po uzavření na novém rekordu 19. února akcie zasáhl akcie měsíc trvající propad způsobený koronavirovou pandemií, která přiměla vlády po celém světě uzavřít své ekonomiky a omezit pohyb osob. To vyvolalo obavy z poškození ekonomiky Spojených států, ale i globální ekonomiky.

Akciový index Standard & Poor’s 500 klesl 12. března o 9,5 procenta, což byl jeho největší procentní propad od tzv. černého pondělí v roce 1987. Proti svému únorovému vrcholu se index v té době snížil o 26,7 procenta a poprvé od finanční krize se dostal do tzv. medvědího trhu, jak se označuje situace, kdy indexy ze svého posledního maxima klesnou nejméně o 20 procent. Tato situace však trvala jen do 23. března, kdy se odrazil ode dna a v polovině srpna opět překonal své únorové maximum. Nastartoval tak naopak býčí trh, což je termín používaný pro situaci, kdy akcie delší dobu silně rostou a nálada investorů je optimistická. Medvědí trh trval 23 obchodních dní, což je nejkratší období, ve kterém kdy index přetrval v této situaci.

Hlavním důvodem březnového oživení byl fiskální stimulační balíček americké vlády v hodnotě dvou bilionů USD (42,8 bilionu Kč) k podpoře ekonomiky zasažené pandemií doplněný měnovými stimulačními opatřeními centrální banky USA (Fed). Kroky Fedu pomohly udržet nízké výnosy státních dluhopisů, což zvyšuje atraktivitu akcií pro investory.

Protože akcie pokračovaly v růstu a přicházely slibné zprávy o vývoji vakcíny proti covidu-19, začali se investoři přesouvat k firmám, které obvykle podávají lepší výkon v době, kdy ekonomika směřuje ven z recese, jako jsou firmy s relativně malou tržní kapitalizací, a později k cyklickým sektorům, mezi které patří energetický, průmyslový či finanční.

Energetický sektor se ale i přes oživení stal v letošním roce sektorem s nejhorším výkonem. Naopak se dařilo technologickým společnostem a firmám zaměřeným na spotřební zboží, které lidé nepovažují za nezbytné, ale rádi ho nakupují, pokud mají dostatečné příjmy.

Celkově však kvůli nejistotě a obavám souvisejícím s pandemií byl letošní rok pro index S&P 500 nejvíce nestabilním za více než deset let. Při více než 40 seancích v letošním roce index klesl nebo vzrostl o více než dvě procenta.

Z jednotlivých titulů se nejvíce dařilo akciím výrobce elektrických aut Tesla, který se stal součástí indexu 21. prosince. Za letošní rok si připsal zhruba 700 procent. Celkově byl na výkonu akcií patrný vliv koronaviru a dařilo se hlavně akciím, které těžily z toho, že lidé zůstali doma. Akcie internetového prodejce Etsy vzrostly o zhruba 300 procent. Naopak největší ztráty utrpěly cestovní společnosti, mezi nejhorší patřili provozovatelé výletních okružních plaveb Carnival a Norwegian Cruise.

Vzestup levných a snadno použitelných aplikací pro obchodování také přinesl akciím záplavu peněz od drobných investorů. Drobní investoři měli letos na aktivitě na akciových trzích podíl 25 procent, v roce 2019 to bylo deset procent, uvedla makléřská firma Citadel Securities.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika