Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

RBS musí zaplatit pokutu 3,1 miliardy liber

Royal Bank of Scotland (RBS) si musí dát stranou 3,1 miliardy liber (98 miliard korun) na pokutu od amerických úřadů za prodej tzv. toxických dluhopisů nabízených v USA. Pro banku to znamená, že bude již devátý rok v řadě ve ztrátě. A to před totálním krachem zachránilo banku 45 miliard liber, které do ní napumpovala britská vláda z peněz daňových poplatníků. Kumulovaná ztráta dosáhla výše 50 miliard liber.

Royal Bank of Scotland bude již devátý rok v řadě ve ztrátě. Foto: iStock
Royal Bank of Scotland bude již devátý rok v řadě ve ztrátě. Foto: iStock

Další morová rána přichází v okamžiku, kdy RBS oznámila za prvních devět měsíců roku 2016 ztrátu 2,5 miliardy liber. RBS je poslední velkou bankou, která byla sankcionována americkým ministerstvem spravedlnosti za prodej cenných papírů krytých hypotékami, což je pro banky lukrativní byznys, pokud se chovají odpovědně a nezpůsobí nekvalitními aktivy globální krizi, jako tomu bylo v roce 2008.

„Banka má nyní celkem vyčleněno pro záležitosti týkající se toxických derivátů 6,7 miliardy liber,“ oznámil finanční ředitel RBS Ewen Stevenson deníku The Guardian zároveň s varováním, že náklady na urovnání sporů mohou být v konečném důsledku ještě vyšší.

„Je to obrovská suma,“ konstatoval generální ředitel RBS Ross McEwan. „Hlavní vyjednávání už má banka za sebou, a to včetně sporů, jež se týkají zmíněných derivátů, ale strategií banky dál zůstává snaha ztráty co nejvíc minimalizovat.“ Banka v USA vede dalších 15 právních sporů týkajících se škod způsobeným prodejem toxických aktiv. Jejich výsledek nelze předvídat.

Dědictví po předchozím vedení

„Miliardová sankce je dědictvím po předchozím vedení banky, které se snažilo vytvořit z RBS globální banku,“ uvedl McEwan, který se ujal kormidla v roce 2013. Globální ambice označil jako zavádějící. Připustil však, že operace s toxickými deriváty byly před bankovní krizí nejziskovějšími operacemi v USA.

Akcie RBS po zveřejnění výše pokuty na počátku obchodování o jedno procento posílily, ale stále jsou o víc než 50 procent pod svou průměrnou cenou. Analytička společnosti Cenkos Sandy Chenová deníku The Guardian sdělila, že trh výši pokuty od amerického ministerstva spravedlnosti zřejmě vyhodnotil jako dobrou zprávu.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika