Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

PwC: Hlavním strašákem pro investory zůstává inflace, obavy jsou nižší než loni

Hlavním strašákem pro globální investory zůstává inflace, jejich obavy jsou ale výrazně nižší než loni. Naopak detailněji se letos zaměřili na to, jak se potenciální zainvestované společnosti staví k udržitelnosti nebo jak pracují s umělou inteligencí a čelí hrozbám moderních technologií, vyplývá z letošního průzkumu společnosti PwC mezi 345 velkými investorskými společnostmi.

inflace
Hlavním strašákem pro globální investory zůstává inflace, jejich obavy jsou ale výrazně nižší než loni. Foto: iStock

„Vysoká míra inflace nadále zůstává hlavní hrozbneou, kvůli inflaci a obecně negativním ekonomickým výhledům zůstávají investoři hodně opatrní. Investoři své investice odkládali, protože zdroje výrazně zdražily a řada firem se potýkala s poklesem poptávky či dokonce existenčními problémy. Tento efekt jsme viděli nejen na globální úrovni, ale také na českém trhu. Zároveň je ale vidět, že obavy z vysoké inflace poměrně rychle odeznívají,“ uvedl ředitel fúzí a akvizic PwC ČR Jan Hadrava.

Dopady inflace na provoz firem přesto nadále představují hlavní hrozbu pro 46 procent velkých globálních investorů, loni to bylo 67 procent. S tím spojené obavy z makroekonomického vývoje trápí 39 procent investorů proti loňským 62 procentům. „Negativní dopady včetně jen velmi postupného oživování jednotlivých ekonomik nebo přetrvávajících obav z geopolitických konfliktů ale v myslích investorů stále zůstanou. Větší obavy než z inflace teď ale budou mít investoři z recese a z pomalého oživování ekonomiky,“ doplnil Hadrava.

Do popředí hlavních rizik se tak letos dostávají i témata, která byla v posledních letech upozaděná, například klimatická krize a další sociální aspekty podnikání. Zatímco loni se o dopad změny klimatu na případně financované společnosti zajímalo 22 procent investorů, letos je to 32 procent.

„U třetiny transakcí v regionu střední a východní Evropy se na přání investorů provádí takzvaná ESG due diligence, tedy hloubková prověrka, která zkoumá jak vliv firmy na životní prostředí a společnost, tak i obráceně, tedy nakolik je budoucnost podnikání ohrožena například právě klimatickou změnou,“ připomněl partner PwC ČR pro udržitelnost Jan Brázda.

Také sociální otázky hrají při rozhodování investorů o umístění své investice stále větší roli. Tři čtvrtiny z nich připouští, že je to jeden z důležitých faktorů. Zároveň přiznávají, že v tomto směru budou v budoucnosti potřebovat ještě více informací a detailnější monitoring.

Investoři se více zajímají také o to, jak firmy využívají umělou inteligenci a další rozvíjející se technologie. Pro 61 procent investorů je rychlý nárůst AI důležitým faktorem. Domnívají se, že technologická změna se nejspíš stane v nejbližších třech letech klíčovým tématem, který ovlivní to, jak úspěšně budou firmy budovat svou hodnotu, uzavřel Hadrava.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika