Zlato (oz) / USD
2 338,57
0,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

USA chtějí do obchodní války zatáhnout i Čínu

Psychologická příprava na obchodní válku graduje. Zatím jen v oblasti výhrůžek. Stále víc států naznačuje, čím mohou USA potrestat za ochranářský přístup k domácímu průmyslu. „Je zřejmé, že obchodní válka bude mít nepříznivý dopad na průmyslové komodity,“ řekl komoditní šéf švýcarské bankovní skupiny UBS Dominic Schnider v televizi Bloomberg. „Ale pro zlato je to dobré,“ dodal.

USA jsou hlavním producentem a vývozcem sójových bobů na světě a Čína je jejich největším světovým odběratelem. Foto: iStock

Riziko celosvětové eskalace obchodní války roste, protože americký prezident se nechce vzdát svého plánu na zavedení cel pro dováženou ocel a hliník. Všechny trhy také zareagovaly poklesem na rezignaci hlavního Trumpova ekonomického poradce Garyho Cohna, který se jako celoživotní obhájce volného trhu s prezidentem rozešel.

Evropská unie se netají s tím, že bude na zavedení poplatků z oceli a hliníku reagovat. Austrálie – největší exportér železné rudy na světě s hlubokými obchodními vazbami na Čínu svoji reakci zvažuje. „Historie nás učí, že v obchodní válce nejsou vítězové,“ prohlásil australský premiér Malcolm Turnbull. „V obchodní válce všichni ztrácejí.“

Zbytek světa se také chystá do boje

Mezinárodní měnový fond uvedl, že případné omezení dovozu pravděpodobně způsobí škody nejen mimo USA, ale i ekonomice Spojených států. Trump ale perspektivu obchodního konfliktu přivítal. „Obchodní války nejsou tak špatné,“ cituje agentura Bloomberg Trumpa. „Obchodní válka ublíží jim, ne nám.“ Minulý týden prezident USA také tweetoval, že obchodní války je snadné vyhrát.

Trumpova administrativa, podle lidí, kteří jsou s touto věcí obeznámeni, také uvažuje o uvalení dodatečných sazeb na čínské zboží jako trest pro Peking za krádeže duševního vlastnictví. A Peking již nepřímo odpověděl. Experti říkají, že by se mohl zaměřit na sójové boby. USA jsou hlavním producentem a vývozcem sójových bobů na světě a Čína je největším světovým odběratelem těchto olejnatých semen.

Bude sója silnou zbraní?

„Polovina vývozu sójových bobů z USA jde do Číny. Pokud Čína sáhne na sóju, bude to opravdu bolet,“ řekl serveru CNBC profesor obchodní školy INSEAD ve Washingtonu Haiyan Wang. „Nicméně obchodní válka nemusí být tím nejlepším krokem,“ dodal Wang.

„Je to otázka přiměřené odezvy,“ míní Hans Hendrischke, profesor Business School v Sydney. „Výrobky z oceli a hliníku představují jen malé procento čínského dovozu do USA. Je tedy nepravděpodobné, že Čína bude odvetu proti tomu, co je na poměrně malé sankce na dovoz oceli a hliníku, a odpoví rozsáhlým zásahem proti americké sóje,“ řekl Hendrischke.

Peking ale už dřív oznámil, že podnikne kroky proti sójovému a kukuřičnému průmyslu jako odplatu za jakákoli americká cla namířena proti Číně. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že od počátku února vyšetřuje, zda omezí dovozy čiroku, což je zrno obilovin, kterým se krmí dobytek, v reakci na cla uvalená na solární panely a pračky. Podle CNBC ale sáhne Čína k odvetě jen v případě, že půjde o zavedení cel zaměřených výhradně proti ní.

(rek)

 

Další z kategorie Světová ekonomika