Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Těžba ropy z břidlic v USA v příštích pěti letech silně vzroste

Těžby ropy z břidlic ve Spojených státech v příštích pěti letech poroste, těžaři totiž po třech letech poklesu těžbu rychle obnovují. Spojené státy, které bývaly největším světovým dovozcem ropy, by se tak v těžbě suroviny mohly stát téměř soběstačné. Ve svém nejnovějším pětiletém výhledu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spojené státy se podle ní na globálním růstu těžby ropy v příštích pěti letech budou podílet téměř 60 procenty.

Spojené státy, které bývaly největším světovým dovozcem ropy, by se tak v těžbě suroviny mohly stát téměř soběstačné. Foto: iStock

Dohoda o omezení těžby mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některými dalšími předními producenty ropy v čele s Ruskem zlepšila výhled pro další producenty, upozornila IEA. Cílem dohody je snížit nadměrné dodávky na trh a podpořit cenu. Těžba ve světě má v příštích letech stoupnout o 6,4 milionu barelů na 107 milionů barelů denně, z toho těžba zemí mimo kartel OPEC o 5,2 milionu barelů na 63,3 milionu barelů denně.

Těžba ropy a uhlovodíků v USA se má do roku 2023 zvýšit o 3,8 milionu barelů denně na 17 milionů. Způsobí to růst těžby ropy z břidlic, který překoná pokles konvenční těžby.

Růst těžby ropy v USA, Brazílii, Kanadě a Norsku překoná do roku 2020 růst globální poptávky po ropě, upozornila IEA. Aby však bylo možné těžbu dál zvyšovat i v dalších letech, budou potřeba další investice.

OPEC zpomaluje

Naopak těžba v rámci OPEC poroste mnohem pomaleji. Očekávané zrychlení poklesu těžby ve Venezuele překoná růst těžby v Iráku. Celkem se má do roku 2023 zvýšit těžba kartelu jen o 750 000 barelů na 36,31 milionu barelů denně. OPEC se tak na globální poptávce bude podílet méně než 35 procenty. Jeho běžný podíl přitom činí zhruba 40 procent.

Díky ekonomickému růstu v Asii a oživení petrochemického průmyslu v USA se globální poptávka po ropě do roku 2023 zvýší o 6,9 milionu barelů na 104,7 milionu barelů denně. To znamená, že poptávka poroste ročně v průměru o 1,1 procenta, uvedla agentura Reuters.

Odhad IEA podpořil ceny ropy

Včera kolem 18:00 SEČ si severomořská ropa Brent připisovala 2,1 procenta na 65,73 amerického dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 2,3 procenta na 62,65 USD za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 65,73 64,37
New York – NYMEX WTI duben 62,65 61,25

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika