Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarsko ve vysokém zisku

Švýcarská národní banka (SNB) vykázala silný zisk za rok 2016. Přitom se jí podařilo vyrovnat strmý propad z předchozího roku. Stabilní frank, zvýšení hodnoty akcií, dluhopisů a dalších aktiv zlepšily finanční postavení švýcarské centrální banky, která tak mohla oznámit zisk přes 24 miliard švýcarských franků (603 miliardy Kč) ve srovnání s účetní ztrátou 23,3 miliardy franků v roce 2015 a se ziskem 38 miliard v roce 2014.

ilustrační foto: iStock
ilustrační foto: iStock

Zisk souvisí především s investicemi do cizích měn, které vynesly 19 miliard franků. Zlaté rezervy se rozrostly na 3,9 miliardy franků. Banka vyplatí federální vládě a kantonům dividendu v celkové výši jedné miliardy franků. Také pravděpodobně vyplatí i mimořádné dividendy ve výši asi 500 milionů franků.

V posledních letech pocházejí výnosy SNB zejména z obchodování s cizími měnami. Banka nashromáždila rezervy v cizích měnách v hodnotě 645,3 miliardy franků, které většinou investovala do zahraničních dluhopisů a také nakoupila za víc než 100 miliard franků zahraniční akcie.

Rezervy ve výši HDP

Celková výše rezerv deponovaná v zahraničí je zhruba stejná jako celý hrubý domácí produkt Švýcarska. Tento majetek nese úrokový a dividendový výnos, byť jejich výši významně ovlivňuje změna tržních cen aktiv a hodnot cizích měn, když jsou převáděny zpět do franků.

Podobně i jiné centrální banky, jako třeba americký Fed, Evropská centrální banka, Bank of England a Bank of Japan držely ve svých rozvahách obrovská aktiva. „V případě americké rezervní banky to za rok 2015přineslo masivní zisk 100 miliard dolarů, z nichž se většina vrátila ministerstvu financí,“ dodává server Market Watch.

Frank posiluje, což ve velké intenzitě nastalo v roce 2015 poté, co SNB opustila zastropování jeho hodnoty. Opak nastává, když frank oslabí, což v minulém roce učinil vůči americkému dolaru, i když vůči euru zůstával většinou stabilní.

Hospodaří jinak

Zda má centrální banka zisk nebo ztrátu, nemá vliv na její schopnost provádět měnovou politiku s ohledem na skutečnost, že si centrální banky mohou „natisknout“ peníze. Ale může to mít symbolický dopad na to, jak je přijímána veřejností. Jinak řečeno, jak dobře dělají centrální bankéři svou práci. Zlaté rezervy 1040 tun, osmé největší na světě, vytvářejí mezi obyvatelstvem důvěru v domácí měnu.

Co odlišuje SNB od ostatních centrálních bank je i to, že její rozvaha je tvořena téměř výhradně ze zahraničních aktiv, zatímco ostatní centrální banky spoléhají na domácí aktiva. Asi 20 procent zahraničních investic SNB tvoří akciové indexy. Další odlišností je, že centrální banka má kromě vlády i soukromé akcionáře a její akcie jsou kotovány na švýcarské burze. Za loňský rok SNB vyplatí dividendu ve výši 15 franků za akcii. Cena akcií po tomto oznámení vzrostla o 0,6 procenta na 1796 franků.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika