Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Investoři kvůli obavám z růstu úroků prodávají technologické akcie

Obavy z dalšího zvyšování základních úrokových sazeb vedou investory k tomu, že se v prvních týdnech nového roku odvracejí od akcií technologických firem. Ve svém průzkumu to dnes uvedla společnost BofA Securities, která spadá pod finanční ústav Bank of America.

akcie amerických technologických firem jsou silně nadhodnoceny. K pesimismu investory vede zejména politika americké centrální banky (Fed) a růst výnosů dluhopisů. Foto: iStock
Akcie technologických firem si investoři oblíbili zejména za pandemie covidu-19. Nutnost zůstávat doma prospěla zejména internetovým firmám, jako je například poskytovatel softwaru pro videohovory Zoom Video Communications. Zvyšování úrokových sazeb takovým firmám obecně neprospívá, protože jim zdražuje úvěry.

Průzkum analytiků BofA Global Research ze 7. až 13. ledna ukázal, že manažeři investičních fondů snížili nákupní doporučení na nejnižší úroveň od prosince 2008. Tedy od doby, kdy se svět potýkal s hlubokou finanční krizí. Průzkumu se zúčastnili investoři, kteří mají ve správě aktiva za více než 1,2 bilionu dolarů (25,7 bilionu Kč).

Samostatný měsíční průzkum vypracovaný finančním ústavem Deutsche Bank pak ukázal, že drtivá většina respondentů se domnívá, že akcie amerických technologických firem jsou silně nadhodnoceny. K pesimismu investory vede zejména politika americké centrální banky (Fed) a růst výnosů dluhopisů.

„Nad očekávání vysoká inflace je i nadále převažujícím faktorem v těchto obavách. Ten protiklad, kterým je agresivnější Fed, ale u respondentů vzbuzoval tento měsíc mnohem větší obavy,“ poznamenali podle agentury Reuters analytici Deutsche Bank.

V reakci na očekávané zvyšování úrokových sazeb ve více zemích se investoři zaměřili na další akcie, zejména pak v Evropě. V hledáčku mají cyklické bankovní tituly, komodity nebo akcie průmyslových podniků – tedy sektory, kterým by vyšší úrokové sazby naopak měly prospět.

Výnos klíčového dluhopisu americké vlády se splatností deset let se dnes vyšplhal nad 1,83 procenta. Dostal se tak nejvýše za dva roky. Výnosy se pohybují opačně k cenám, vyšší výnos je tedy výsledkem poklesu ceny.

Americký burzovní index Nasdaq Composite, ve kterém je zastoupeno mnoho akcií z odvětví vyspělých technologií, za loňský rok zpevnil zhruba o 21 procent. Širší index S&P 500 přidal 27 procent a Dow Jonesův index kolem 19 procent. Za posledních deset let index Nasdaq Composite vzrostl o více než 400 procent.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika