Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v srpnu snížila více, než se čekalo

Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v srpnu prohloubil mnohem více, než se čekalo. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila společnost S&P Global. Snížila se aktivita v eurozóně dominantního sektoru služeb. Pokračoval sice pokles výroby ve zpracovatelském průmyslu, ale objevily se v něm určité známky obratu. V Německu, které má největší ekonomiku v Evropě, se podnikatelská aktivita snížila nejrychlejším tempem za více než tři roky.

euro
Snížila se aktivita v eurozóně dominantního sektoru služeb. Pokračoval sice pokles výroby ve zpracovatelském průmyslu, ale objevily se v něm určité známky obratu. Foto: iStock

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, v eurozóně v srpnu klesl na 47,0 z červencových 48,6 bodu. To je nejnižší hodnota od listopadu 2020.

Pokud je index nad 50 body, znamená to růst aktivity. Cokoliv pod touto hranicí je pokles. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že index klesne jen na 48,5 bodu.

PMI služeb se snížil na 48,3 z 50,9 bodu, a dostal se tak poprvé pod padesátibodovou hranici. Podle agentury Reuters zadlužení spotřebitelé pociťují tlak z rostoucích nákladů na půjčky, které brzdí výdaje. Průzkum agentury Reuters předpovídal hodnotu indexu 50,5 bodu.

Výrobní aktivita klesá od poloviny roku 2022, ale poslední průzkum PMI nabídl určitou naději, že na nejnižším bodu už byla. Celkový index stoupl na 43,7 ze 42,7 bodu, což je jeho první nárůst za sedm měsíců. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali pokles na 42,6 bodu.

Německý index nákupních manažerů klesl na 44,7 z červencových 48,5 bodu, a dostal se tak na nejnižší hodnotu od května 2020. Analytici čekali pokles indexu na 48,3 bodu. Indikátor je už druhý měsíc v řadě pod hranicí 50 bodů.

Evropská centrální banka (ECB) od července 2022 dosud nejagresivnějším způsobem zpřísňuje svou měnovou politiku. Podle většiny ekonomů dotázaných agenturou Reuters se ale v září růst úrokových sazeb zastaví, i když další zvýšení do konce roku je kvůli vysoké inflaci stále ve hře. Míra inflace v eurozóně činila v červenci 5,3 procenta, což je více než dvojnásobek dvouprocentního cíle ECB, ale zároveň je to hluboko pod údaji z konce minulého roku.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika