Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Olejáři milují Trumpa

„Máme jedinečného prezidenta,“ pochvaluje si generální ředitel ropné společnosti Continental Resources z Oklahomy Harold Hamm. „Jedinečného v tom, že plní své sliby.“ Přísnější ochrana životního prostředí, které nastolila Obamova administrativa, zřejmě brzy vezme za své, radují se olejáři. A mají k tomu stále víc důvodů. Donald Trump již povolil Obamou zastavenou výstavbu ropovodů, naposledy nabídl Mexický záliv těžařům ropy a plynu.

Přísnější ochrana životního prostředí, které nastolila Obamova administrativa, zřejmě brzy vezme za své, radují se olejáři. Ilustrační foto: iStock

Trump se zavázal k posílení výdajů do infrastruktury a odstranění regulací, což by mohlo přilákat víc investic do průmyslu, ale podrobnosti o Trumpových plánech zůstávají nejasné. „Politická rétorika se musí překlopit do reálné politiky,“ řekl v rozhovoru s agenturou Reuters Vimal Kapur, prezident společnosti Honeywell Process Solutions.

„Můžeme vyvážet plyn, takže jsme velmi spokojeni,“ libuje si Charif Souki, šéf společnosti Tellurian, která nedávno obdržela povolení k vývozu zkapalněného zemního plynu do zemí dohody o volném obchodu. „Je ale příliš brzy na hodnocení, kam se chystá Trumpova administrativa na dlouhodobé bázi. Musíme jí dát šanci začít artikulovat politiku,“ dodal Souki, dříve sponzor předvolební kampaně Hillary Clintonové.

Mexiko v obavách

Mexiko, které dováží ze Spojených států víc než 800 tisíc barelů benzinu a nafty denně a dodává  surovou ropu do amerických rafinerií, zdůrazňuje význam pokračující sousedské spolupráce. „Máme významnou kooperaci. Je v našem zájmu usilovat, aby byla ještě lepší,“ prohlásil Jose Anaya, výkonný ředitel státem řízené ropné firmy Pemex. Trumpova snaha ukončit či redukovat severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) vyvolává i obavy Kanady, která do Spojených států dováží asi 3,5 milionu barelů ropy denně.

„Je třeba dořešit, jak to bude s dohodou NAFTA. Každý se obává toho, co by mohlo nastat po jejím zrušení,“ domnívá se Al Monaco, výkonný ředitel kanadské Enbridge, která se zabývá přepravou ropy. Za to Saúdská Arábie, největší světový producent ropy a dlouholetý spojenec Spojených států, je díky Trumpově podpoře energetického průmyslu plna optimismu. „Osobně se těším na spolupráci s novou vládou,“ cituje Reuters ministra ropného průmyslu Khalida al-Faliha.

Ostře sledovaná cla

Manažeři ropných společností nedočkavě čekají, jak dopadne republikánský záměr uvalit cla na dovoz ve snaze podpořit americkou produkci. Vyvážené zboží by mělo být od cel osvobozeno. „Je tu spousta spekulací,“ míní Monaco, podle něhož je těžká kanadská ropa pro rafinerie v USA, velmi důležitá.

Zatímco odpůrci cel si myslí, že jejich zavedení by mohlo zvýšit cenu benzínu a jiných paliv, rafinerští manažeři zatím se svými závěry váhají, uvádí Reuters. Generální ředitel společnosti Motiva Enterprises, která zpracovává podstatnou část ropy z Mexického zálivu, Dan Romasko, nechce uvěřit tomu, že by američtí spotřebitelé akceptovali vyšší ceny pohonných hmot v důsledku navrhované daně z dovozu.

Donald Trump to vidí jinak. Sní o tom, že USA budou soběstačné a žádné dovozy nebudou. Rozhodl se proto poskytnout státní pozemky a vody v Mexickém zálivu ropným společnostem k těžbě s odůvodněním, že je vrací lidu. Exxon Mobile na to zareagoval hbitě – investicí 20 miliard dolarů do svých 11 projektů v zálivu. Televize NBC si všimla, že tisková prohlášení ropné firmy a Bílého domu k této události jsou téměř shodná.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika