Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obchodníci kvůli koronaviru zvyšují sázky na další pokles úroků

Narušení globálního ekonomického vývoje kvůli šíření onemocnění způsobeného novým typem koronaviru přimělo obchodníky na burzách zvýšit sázky na to, že centrální banky budou muset podniknout kroky k podpoře ekonomického růstu. Podle výpočtu agentury Bloomberg obchodníci nyní čekají, že do konce letošního roku sníží sedm největších centrálních bank hlavní úrokovou sazbu dohromady až o 2,05 procentního bodu. To je trojnásobek ve srovnání s tím, co čekali na konci loňského roku.

Sázky na snížení úroků zrychlily, protože se nedaří zabránit šíření koronaviru mimo Čínu. Foto: iStock

Americká centrální banka (Fed) nyní podle investorů bude muset snížit letos úrok nejméně dvakrát. Minimálně jedno snížení předpokládají u centrálních bank Austrálie, Nového Zélandu, Kanady a Británie. Tomu, že je budou následovat i japonská centrální banka a Evropská centrální banka (ECB), pak dávají minimálně 50procentní šanci.

Sázky na snížení úroků zrychlily, protože se nedaří zabránit šíření koronaviru mimo Čínu. Ministři financí a šéfové centrálních bank největších ekonomik světa o víkendu prohlásili, že rizika zpomalení globálního růstu přetrvávají, protože šíření nemoci zvyšuje nejistotu a narušuje dodavatelské řetězce.

„Světová pandemie by měla pravděpodobně dlouhodobý dopad na globální poptávku a také zdlouhavý účinek na dodavatelské řetězce a obchod více ve tvaru písmene U než ve tvaru písmene V, což může vyžadovat odpověď od měnové politiky,“ uvedli ve své zprávě analytici společnosti Evercore ISI Krishna Guha a Ernie Tedeschi.

Někteří bankéři jsou však zatím skeptičtí a nevidí potřebu jednat. V posledních dnech představitelé Fedu byli sice opatrní, přesto vyjadřovali důvěru, že úrokové sazby jsou nyní nastavené správně. Hlavní ekonom ECB Philip Lane pak prohlásil, že banka čeká, že ekonomika eurozóny se z dopadu koronaviru rychle vzpamatuje.

Pokud by se stalo to, co nyní obchodníci očekávají, pokračovala by vlna globálního uvolňování z loňského roku. Bylo by to také v rozporu s předpovědí, podle níž toho centrální banky udělaly dost pro to, aby zabránily ekonomické recesi.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika