Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Náznaky signalizují zvýšení amerických sazeb v březnu

Federální výbor pro volný trh, který určuje základní úrokové sazby americké centrální banky (Fed), bude v polovině března hodnotit, zda zaměstnanost a inflace jsou nadále v souladu s očekáváním. „Pokud ano, takovém případě je další úprava úrokové sazby z federálních fondů pravděpodobně vhodná,“ řekla předsedkyně Fedu Janet Yellenová v chicagském Klubu manažerů.

Ilustrační foto: iStock

„V jazyce Fedu to signalizuje jasný tah. Jediné, co by mohlo stát růstu sazeb v cestě, by byla případná negativní ekonomická data. Ta nejnovější budou zveřejněna 10. března. Investoři ale nyní vidí šance na zvýšení sazeb už v březnu na 75 %, a přitom ještě minulý týden to bylo 22 %,“ doplňuje server Market Watch.

Ve svém projevu Janet Yellenová řekla, že vyhlídky na pokračující mírný růst jsou povzbudivé a rizika ze zahraničí, zdá se, ustoupila. Trh práce posiluje a inflace roste směrem k dvouprocentnímu cíli centrální banky. Fed by podle ní neměl zůstat pozadu a měl by úrokové sazby pozvolným tempem zvyšovat. Fed si pro letošek naplánoval trojí zvýšení sazeb.

Yellenová tak v Chicagu potvrdila náznaky některých prezidentů amerických rezervních bank z minulého týdne, že zvýšení sazeb na dvoudenní schůzce výboru pro volný trh, jež skončí 15. března, je pravděpodobné.

Například šéf newyorské rezervní banky William Dudley minulé úterý tradiční fedštinou řekl, že v případě pohybu sazeb se březen nyní stal „mnohem přesvědčivější“. Místopředseda Fedu Stanley Fischer minulý pátek zavtipkoval: „Kdyby došlo k vědomému úsilí, chystám se připojit.“

Ne všichni členové Fedu jsou ale přesvědčeni, že zlepšená ekonomika zvládne zvýšení sazeb tak brzy. James Bullard prezident rezervní banky v St. Louis v rozhovoru pro Wall Street Journal řekl, že je proti zvyšování sazeb v březnu. „Nedávné údaje nejsou tak odlišné od těch, jež jsme měli na lednovém zasedání a tehdy jsme neviděli důvod, proč sazby zvyšovat,“ uvedl.

Podle Yellenové by příliš dlouhé vyčkávání mohlo centrální banku přinutit k příliš rychlému zvyšování sazeb. „Vzhledem k tomu, jak blízko jsme k naplnění našeho cíle a při absenci nových vývojových trendů, které by mohly významně zhoršovat ekonomický výhled, zřejmě nebude proces zvyšování sazeb tak pomalý jako v roce 2015 a v roce 2016,“ naznačila. V předchozích dvou letech sáhla centrální banka ke zvýšení základních úrokových sazeb jen dvakrát.

„Trh to považuje za normalizaci, ne omezování, takže důsledky ekonomiku nevykolejí,“ cituje Market Watch Todda Lowensteina, vedoucího výzkumu v Highmark Capital Managementu.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika