Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kanadská realitní bublina: Ceny domů překonaly Tokio i New York

Dostupnost bydlení v kanadských centrech je nejhorší za desítky let. I přes nevýznamný nárůst populace zaznamenávají významná kanadská města dlouhotrvající růst cen, situace se však pomalu obrací. Před propadem cen kanadských nemovitostí varovala i OECD.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj nedávno varovala, že ceny kanadských nemovitostí jsou přehřáté a může následovat dominový pád cen. Foto: iStock

Dostupnost bydlení je v kanadském hlavním městě Torontu nejhorší za poslední čtvrtstoletí. Ve Vancouveru je dostupnost bydlení historicky vůbec nejhorší. Vancouver s Torontem patří podle střední hodnoty domů mezi nejdražší místa ke koupi domu vůbec. Předstihly tak Paříž, New York či Tokio.

„Důkazy naznačují, že ceny kanadských nemovitostí už nemají mnoho společného s reálnou poptávkou po bydlení a dostupností. Není to situace, jež by mohla trvat dlouho,“ uvedl list Huffington Post.

Zpráva přirovnává aktuální dění k vývoji před krachem realitního trhu na počátku devadesátých let. Tehdy kolaps zažehl boj kanadské centrální banky s inflací, jež prudce zvýšila úrokové sazby. Dnešní situace se pak sice liší tím, že úrokové sazby jsou aktuálně nízké, ale mohou snadno vzrůst, čímž by mnoha domácnostem způsobily značné finanční potíže.

Bublina skončí pláčem

Ředitel analytické společnosti Capital Economics Paul Ashworth k tomu před časem dodal: „Tohle je bublina, velká bublina. Skončí to pláčem. Prohlášení centrální banky, že riziko propadu cen nemovitostí je zanedbatelné kvůli nízké nezaměstnanosti a nepravděpodobnému růstu úrokových sazeb, je naivní a nebezpečné.“

I kanadská centrální banka však pomalu připouští problémy. Horečné stavební tempo residenčních projektů dosáhlo rekordní hodnoty 5,8 bytu na 1000 obyvatel. V některých oblastech přitom došlo ke stagnaci nebo poklesu počtu obyvatel.

„Přísně řečeno, takové tempo je hluboko v pásmu vysokého rizika,“ připustila podle Huffington Post kanadská centrální banka.

Možný obrat trendu

Zpráva upozorňuje, že na vině mohou být mimo místní spekulanty zejména zahraniční kupci. Právě jim se, jak upozornil server Business Insider, snažil zatnout tipec zákon provincie Britská Kolumbie ze srpna minulého roku, jímž region zavedl 15% daň na nákup nemovitostí zahraničními kupci. Zájem cizinců o nemovitosti ve Vancouveru se zavedením daně skutečně vyprchal. Poptávka po luxusních domech oproti červenci minulého roku propadla o 91 %, mimo jiné také v důsledku čínského boje s odlivem kapitálu.

Vancouver však koncem minulého roku zaznamenal první pokles cen. V lednu došlo meziměsíčně v širší residenční oblasti kolem Vancouveru k poklesu cen rezidenčních nemovitostí o 1,2 %. Pokles poptávky však za leden oproti stejnému období minulého roku propadl bezmála o 40 %. Vancouver ale i přesto zaznamenal celoroční nárůst cen o 18 %.

Dominový efekt

Realitní trh se podílí na tvorbě kanadského HDP zhruba 12 % a pokles cen ve Vancouveru tak může být jen začátkem potíží. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nedávno varovala, že ceny kanadských nemovitostí jsou přehřáté a může následovat dominový pád cen.

Ceny kanadských nemovitostí „neodpovídají stabilnímu realitnímu trhu“, uvedla hlavní ekonomka organizace Cathrine Mannové. Podle ní by úvodní korekce cen nemovitostí na předražených trzích mohla být znásobena dalším výprodejem, pokud investoři na těchto trzích sázeli na pokračování růstu cen realit.

(ska)

Další z kategorie Světová ekonomika