„Akciové podílové fondy si tak i letos v lednu udržely růstový trend. Trhy ocenily zejména dobré výsledky americké ekonomiky. Dluhopisové fondy pak profitovaly z růstu cen dluhopisů, které reagovaly na pokles inflace a blížící se snižování úrokových sazeb,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.
Ekonomiky zemí EU spíše stagnují, což podle něj ovlivňuje rozhodování Evropské centrální banky ve vztahu k letos očekávanému snižování úrokových sazeb. Ty jsou stejně jako v USA důležité pro další vývoj na finančních trzích. „Prozatím však evropské akcie letos porážejí americké indexy. U dluhopisů je situace opačná a neochota Evropské centrální banky uvolnit měnovou politiku mírně snížila cenu dluhopisů,“ řekl Mašát.
V případě českých investorů poukázal i na oslabování kurzu koruny, která se pohybuje nad hladinou 25 korun za euro. Loni se přitom koruna obchodovala i za 23,30 koruny za euro. Velkou výhodou pro české investory se stalo rozložení peněz do zahraničních akcií, které je chrání před oslabením koruny, řekl analytik. Investice v cizí měně nyní podle něj přinášejí českým investorům větší zhodnocení právě díky oslabování koruny.
Pražská burza zahájila rok růstem o 2,5 procenta. Zajímavostí je výrazný pokles ceny akcie společnosti ČEZ, která zažila pokles o 8,5 procenta pod hladinu 880 korun. Cena akcie reagovala na silný pokles cen povolenek i ceny elektřiny. Když se k tomu přidá negativní dopad daně z mimořádného zisku, je to podle analytika mix, který tlačí cenu níže. Svou roli sehrávají i vyjádření členů vlády o další budoucnosti společnosti ČEZ z hlediska její vlastnické struktury, podotkl Mašát.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, vzrostl podle údajů Asociace pro kapitálový trh za tři čtvrtletí roku 2023 o 107 miliard na 858 miliard korun.
(ČTK)