Zlato (oz) / USD
2 015,18
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Podílové fondy v lednu investorům vydělávaly, akciové fondy dvě procenta

Podílové fondy v lednu investorům dál vydělávaly. Akciové fondy v prvním měsíci roku vynesly dvě procenta, dluhopisové fondy 0,5 procenta a smíšené fondy 0,8 procenta. Vyplývá to z aktuálního Partners indexu podílových fondů, který má ČTK k dispozici. Fondy byly převážně ve výrazném plusu i za rok 2023.

investice
Akciové fondy v prvním měsíci roku vynesly dvě procenta, dluhopisové fondy 0,5 procenta a smíšené fondy 0,8 procenta. Foto: iStock

„Akciové podílové fondy si tak i letos v lednu udržely růstový trend. Trhy ocenily zejména dobré výsledky americké ekonomiky. Dluhopisové fondy pak profitovaly z růstu cen dluhopisů, které reagovaly na pokles inflace a blížící se snižování úrokových sazeb,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.

Ekonomiky zemí EU spíše stagnují, což podle něj ovlivňuje rozhodování Evropské centrální banky ve vztahu k letos očekávanému snižování úrokových sazeb. Ty jsou stejně jako v USA důležité pro další vývoj na finančních trzích. „Prozatím však evropské akcie letos porážejí americké indexy. U dluhopisů je situace opačná a neochota Evropské centrální banky uvolnit měnovou politiku mírně snížila cenu dluhopisů,“ řekl Mašát.

V případě českých investorů poukázal i na oslabování kurzu koruny, která se pohybuje nad hladinou 25 korun za euro. Loni se přitom koruna obchodovala i za 23,30 koruny za euro. Velkou výhodou pro české investory se stalo rozložení peněz do zahraničních akcií, které je chrání před oslabením koruny, řekl analytik. Investice v cizí měně nyní podle něj přinášejí českým investorům větší zhodnocení právě díky oslabování koruny.

Pražská burza zahájila rok růstem o 2,5 procenta. Zajímavostí je výrazný pokles ceny akcie společnosti ČEZ, která zažila pokles o 8,5 procenta pod hladinu 880 korun. Cena akcie reagovala na silný pokles cen povolenek i ceny elektřiny. Když se k tomu přidá negativní dopad daně z mimořádného zisku, je to podle analytika mix, který tlačí cenu níže. Svou roli sehrávají i vyjádření členů vlády o další budoucnosti společnosti ČEZ z hlediska její vlastnické struktury, podotkl Mašát.

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, vzrostl podle údajů Asociace pro kapitálový trh za tři čtvrtletí roku 2023 o 107 miliard na 858 miliard korun.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika