Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Komodity jsou letos s růstem o 17 procent nejvýkonnější třídou aktiv

Komoditní index agentury Bloomberg klesl k 5. říjnu ze svého červnového maxima o 15 procent, přesto je se 17procentním nárůstem zdaleka nejvýkonnější třídou aktiv v tomto roce. ČTK to dnes sdělil stratég pro globální trhy společnosti eToro Ben Laidler. Nedávné oslabení indexu bylo podle něj způsobeno prudkým růstem amerického dolaru a rostoucími obavami z celosvětové recese.

komodity
Komoditní index agentury Bloomberg klesl k 5. říjnu ze svého červnového maxima o 15 procent, přesto je se 17procentním nárůstem zdaleka nejvýkonnější třídou aktiv v tomto roce. Foto: iStock

„Komoditní trhy se celý letošní rok pohybovaly jako na horské dráze,“ uvedl Laidler. Porovnání výkonnosti jednotlivých komodit podle něj poskytuje znepokojivý pohled na čínský růst, zpomalení bytové výstavby v USA a globální spotřebu, zatímco o něco více situaci uklidňuje poptávka po základních potravinách a stále se zrychlující zavádění elektrických vozidel.

Největší poklesy zaznamenaly průmyslové kovy, od mědi až po hliník, upozornil Laidler. Důvodem jsou problémy Číny, která se potýká se zastaveným hospodářským oživením a obrovským zpomalením v sektoru nemovitostí. Tato země je přitom podle něj zodpovědná za více než polovinu celosvětové poptávky po kovech.

Nastal také velký propad rozkolísaných cen dřeva, které jsou znepokojivým předstihovým ukazatelem pro skřípající trh s bydlením v USA, kde je 90 procent domů postaveno v dřevěných konstrukcích. „Klesající ceny kakaa a bavlny nevěstí nic dobrého pro spotřebu, když obavy ze stále více omezených spotřebitelských rozpočtů a vysokých zásob kompenzují neúrodu,“ podotkl.

Naopak ceny lithia podle Laidlera nadále rostou a zároveň se zrychluje zavádění elektrických vozidel. To je vítr do plachet pro nikl. Zotavující se objemy starších automobilů se spalovacím motorem však dočasně podporují i další, jako je například palladium.

Potravinářské komodity, od obilí po dobytek, zaznamenaly spoustu narušení dodávek, ale také těžily z přeorientování spotřebitelů na základní potřeby a pokračující demografickou podporu. Jiné komodity profitovaly z levnějších náhrad, když se například přešlo od zemního plynu k ropě a od pšenice ke kukuřici, uzavřel Laidler.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika