Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

IEA: Poptávku po ropě negativně ovlivní koronavirová varianta delta

Růst poptávky po ropě se červenci prudce zastavil a do konce roku bude pomalejší, protože ho negativně ovlivní koronavirová varianta delta. Ta snižuje mobilitu a tedy spotřebu ropy. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která výrazně snížila výhled růstu poptávky na druhé pololetí.

Podle agentury se poptávka minulý měsíc snížila o 120 000 barelů denně (bpd), přičemž podle webu statista se loni na světě denně spotřebovalo zhruba 88,5 milionu barelů. Foto: iStock

„Růst ve druhé polovině roku 2021 se výrazněji sníží, protože nová omezení týkající se covidu-19 uvalená v několika velkých zemích spotřebovávajících ropu, zejména v Asii, vypadají, že sníží mobilitu a využívání ropy,“ uvedla IEA.

Podle agentury se poptávka minulý měsíc snížila o 120 000 barelů denně (bpd), přičemž podle webu statista se loni na světě denně spotřebovalo zhruba 88,5 milionu barelů. Předpokládá proto, že růst bude ve druhé polovině roku o půl milionu bpd nižší než její odhad z minulého měsíce.

Dohoda o těžbě, kterou minulý měsíc uzavřela Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci, tedy skupina OPEC+, by v blízké budoucnosti mohla obnovit tržní rovnováhu, dodala IEA.

OPEC+ se loni v dubnu dohodl na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Reagoval tak na prudký pokles cen ropy v důsledku pandemie nemoci covid-19. Ve druhé polovině loňského roku začala ale skupina redukci těžby postupně zmírňovat. Letos v červenci se dohodla, že od srpna do konce roku bude měsíčně zvyšovat denní produkci o 400 000 barelů ropy.

IEA ve zprávě zdůraznila, že v roce 2022 by mohl opět nastat přebytek ropy na trhu. Přišel by, pokud bude OPEC+ těžební škrty dál omezovat a pokud producenti, kteří se dohody neúčastní, těžbu díky vyšším cenám zvýší, napsala agentura.

K větší produkci ropy ve středu vyzval kartel OPEC a jeho spojence Bílý dům, kterému se nelíbí vyšší ceny benzínu ve Spojených státech. Současná úroveň těžby podle něj není dostatečná, což by mohlo ohrozit nynější zotavování světové ekonomiky.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika