Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hypoteční deriváty opět na trh?

Dluhopisový trh je o krok blíž k oživení derivátů, jež rozpoutaly krizi století. J. P. Morgan Chase, Bank of America a Credit Suisse Group dali podle zdrojů agentury Bloomberg cenové podklady ke startu v New Yorku založené Vista Capital Advisors, která připravuje pilotní verzi indexů hypotečních cenných papírů. Tedy základ pro deriváty.

Hypoteční zástavní listy, jež vydávají státem dotovaní poskytovatelé hypoték Fannie Mae a Freddie Mac, přenášejí úvěrové riziko na investory. Foto: iStock
Hypoteční zástavní listy, jež vydávají státem dotovaní poskytovatelé hypoték Fannie Mae a Freddie Mac, přenášejí úvěrové riziko na investory. Foto: iStock

Tyto tři banky, se podle zdroje blízkého dění, nemají v konečném důsledku na derivátech přímo podílet. Zástupci J. P. Morgan, Bank of America a Credit Suisse se k tomu odmítli vyjádřit. Deriváty by fungovaly podobně jako ty vytvořené v předehře hypoteční krize v USA. Tyto produkty, známé jako indexy ABX, prodávali velcí obchodníci, jako například American International Group, jež tvrdila, že hypoteční zástavní listy jsou v pořádku. Po obrovských ztrátách pak musela americká vláda sanovat celý finanční systém.

Nové deriváty by však měly být spojeny s vyšší kvalitou hypotečních úvěrů. Indexy Vista jsou spojeny s hypotečními zástavními listy, jež vydávají státem dotovaní poskytovatelé hypoték Fannie Mae a Freddie Mac. Tyto cenné papíry přenášejí úvěrové riziko na investory, kteří musejí nést ztráty, když dlužníci přestanou splácet své půjčky. Klasické dluhopisy jsou však rizikovější, než tyto hypoteční zástavní listy Fannie Mae a Freddie Mac, které plně podporuje vláda.

Test poptávky

Nové deriváty by devět let po finanční krizi měly otestovat zájem investorů. Správci fondů se v posledních letech totiž nezdráhali jít do rizikových cenných papírů a derivátů vázaných na úvěry k bydlení. Ale tyto trhy jsou stále jen zlomkem jejich velikosti před krizí.

„Abychom byli úspěšní, deriváty spojené s indexy by měly pomoci velkým bankám řídit své kapitálové požadavky,“ řekl agentuře Bloomberg bývalý manažer Morgan Stanley Mike Edman, který pomáhal úvěrové deriváty na podřízených hypotečních zástavních listech vynalézt, a dodal: „Na vysoké úrovni to může dávat smysl, protože regulatorní kapitál je to, na co se velké banky zaměřují nejvíc.“

Snížení rizika?

„Předávání úvěrového rizika privátním investorům představuje pro vládu důležitý krok ke snížení podpory Fannie Mae a Freddie Mac. I když je jasné, že americký prezident Donald Trump bude obě společnosti reformovat, bylo by lepší nechat Fannie a Freddie pro příští čtyři nebo osm let pod vládní kontrolou,“ uvedl ještě před svým jmenováním Trumpův ministr financí Steven Mnuchin. Přitom před několika měsíci se Mnuchin nechal slyšet, že obě společnosti „by měly být privatizovány“.

Od roku 2013, kdy Fannie Mae a Freddie Mac začaly prodávat cenné papíry s přeneseným úvěrovým rizikem, získaly obě společnosti téměř 40 miliard dolarů. Deriváty by mohly pomoci tento prodej zvýšit a snížit rizika daňových poplatníků.

Mike Reynolds, viceprezident pro přenos úvěrového rizika Freddie Mac, se domnívá, že tato myšlenka má opodstatnění. „Obchodovatelné indexy by mohly být oblíbené, protože by to mohlo zmírnit kapitálové omezení, která makléři a obchodníci v současnosti mají,“ řekl s dodatkem, že by to mohlo posloužit politikům ke splnění jejich cíle, tedy ústupu z obou vládou podporovaných společností.

„Ale existuje i potenciální nevýhoda derivátů,“ doplnil Reynolds. „Investoři by se mohli rozhodnout vsadit na převod úvěrového rizika pomocí derivátů namísto hotovostních cenných papírů, což by mohlo snížit poptávku po dluhopisech. Americká vláda by rovněž mohla omezit své cenné papíry, aby deriváty podpořila. To je určitě riziko.“

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika