Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Europoslanci hodlají podpořit dohodu EU s Británií, varují však Londýn

Většina poslanců Evropského parlamentu hodlá dnes podpořit obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Velkou Británií, k jejímuž schválení chybí pouze jejich souhlas.

Většina poslanců v debatě označovala brexit za krok zpět a ztrátu pro obě strany, která by však bez uspořádání vzájemných vztahů měla ještě větší dopad. Foto: iStock

Evropští zákonodárci v debatě předcházející večernímu hlasování ocenili přínosy smlouvy, jejíž provizorní platnost již téměř čtyři měsíce odbourává většinu celních bariér mezi unií a bývalou členskou zemí. Řada poslanců však dala zároveň najevo výhrady vůči tomu, že Londýn nerespektuje části dříve schválené brexitové smlouvy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je ujistila, že Brusel si může dodržování dohody v krajním případě vynutit.

Úmluvu, která usnadňuje obchodní a další spolupráci mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií, podepsaly obě strany krátce před koncem roku, na jehož přelomu Británie evropský blok po 47 letech opustila. Většina poslanců v debatě označovala brexit za krok zpět a ztrátu pro obě strany, která by však bez uspořádání vzájemných vztahů měla ještě větší dopad.

„Tato smlouva není dobrá, protože brexit není dobrý…Přesto může být tato dohoda výchozím bodem k obnově toho, co jsme kvůli brexitu ztratili,“ prohlásila místopředsedkyně parlamentního klubu zelených Terry Reindtkeová. S výhradami chtějí úmluvu podpořit i zástupci tří nejsilnějších frakcí v EP: lidovců, socialistů a liberálů. Mnoho z nich v dnešní debatě uznalo, že dohoda usnadňuje život lidem i firmám na obou stranách Lamanšského průlivu.

„Naší odpovědností jako europoslanců je co nejvíce utlumit škody způsobené brexitem,“ uvedla liberální členka koordinační brexitové skupiny EP Nathalie Loiseauová, podle níž dohoda umožní EU „udržet privilegované vztahy s Británií a zároveň ochránit zájmy Evropanů“.

Mnoho poslanců však zároveň vidí problém v tom, že Londýn nerespektuje své závazky z dohody o samotné podobě brexitu, zejména její část označovanou jako protokol o Severním Irsku. Ten podle Bruselu porušuje vláda britského premiéra Borise Johnsona tím, že odložila zahájení kontrol některého zboží, kterou měly britské úřady provádět při jeho cestě z Velké Británie do Severního Irska. Řešení má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, kde v souvislosti s kontrolami roste v poslední době napětí. Evropská komise v polovině března kvůli rozhodnutí odložit zavedení kontrol na říjen zahájila s Británií řízení.

„Máme obavy o naplňování dohody, protože nevěříme Johnsonově vládě. Evropská komise by měla využít všechny nástroje, aby zajistila její odpovídající fungování a předešla dalším násilnostem v Severním Irsku,“ uvedl šéf nejsilnější lidovecké frakce Manfred Weber s tím, že jeho skupina dohodu podpoří.

Von der Leyenová poslancům přislíbila, že komise na dodržování úmluvy dohlédne. Dohoda obsahuje i složitě vyjednané pasáže, které stanovují pravidla případného urovnávání sporů. „Chci jasně říci, že nechceme tyto možnosti využívat. Ale pokud k tomu budeme nuceni, nebudeme váhat k nim sáhnout,“ ujistila zákonodárce šéfka unijní exekutivy.

Další z kategorie Světová ekonomika