Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Euro po sestupu na sedmitýdenní minimum posiluje vůči dolaru, roste rovněž libra

Krátce po 18:00 SEČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba 0,4 procenta na 1,0590 USD. Ráno přitom klesla až na 1,0533 USD, tedy na nejnižší úroveň od 6. ledna. Britská libra posiluje po zprávě, že Británie a Evropská unie dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu.

euro, dolar, libra
Euro a libra posilují vůči americkému dolaru. Foto: iStock

Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie. Krátce po 18:00 SEČ si libra vůči dolaru připisovala zhruba 0,7 procenta na 1,2030 USD. Euro vůči libře ve stejnou dobu ztrácelo zhruba 0,3 procenta na 0,8800 GBP.

K oslabování dolaru podle agentury Reuters přispěla odpolední zpráva amerického ministerstva obchodu, podle které se zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v lednu snížily o 4,5 procenta po prosincovém nárůstu o 5,1 procenta. Lednový pokles zakázek tak byl výraznější, než očekávali analytici.

Pozornost investorů se nadále soustředí na vývoj úrokových sazeb ve Spojených státech. Tento týden se očekávají projevy několika činitelů americké centrální banky (Fed), které by mohly naznačit, jak výrazně ještě banka hodlá úroky zvyšovat.

Začátkem února Fed v rámci boje proti inflaci zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50 až 4,75 procenta. Tempo zvyšování úroků tak zpomalil ve srovnání s prosincovým zasedáním, na kterém úroky zvedl o půl procentního bodu.

Základní úroková sazba Fedu se nyní nachází na nejvyšší úrovni od října 2007. Banka její zvyšování zahájila loni v březnu, od té doby sazba vzrostla celkem o 4,5 procentního bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika