Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ekonomické šílenství

Ekonomické šílenství Donalda Trumpa dovede Spojené státy k hluboké recesi, do níž by mohly zatáhnout zbytek světa, varuje jeden z nejvýznamnějších ekonomů Velké Británie Paul Fisher. Veterán, jenž 26 pracoval v Bank of England se obává, že americké snižování daní a zvyšování výdajů dramaticky přehřeje tamní posilující ekonomiku.

Americké snižování daní a zvyšování výdajů dramaticky přehřeje tamní posilující ekonomiku. Foto: iStock

„Nadměrné ekonomické stimuly zvýší inflaci na bolestivou a potenciálně nekontrolovatelnou úroveň, což přiměje americkou centrální banku (Fed) příliš rychle zvyšovat úrokové sazby, a to nakonec vyústí v recesi,“ řekl Paul Fisher deníku The Telegraph. „Je ekonomickým šílenstvím myslet si, že je čas na fiskální (rozpočtovou) expanzi v USA. Hospodářství tak bude do pěti let v bryndě.“

Posílení infrastruktury nebo přijetí dalších opatření ke zvýšení ekonomické kapacity by samozřejmě mohlo pomoci, ale to v USA nebude pravděpodobný výsledek, míní Fisher. To, co dělá Trump, dělají všechny západní země, ale ne takovým tempem. „Všechny země na Západě by to mohly udělat, ale nemůžete kvůli tomu utratit 1,5 bilionu dolarů tak rychle,“ dodává.

Přehřívání

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová prohlásila, že americká ekonomika už teď pracuje na plnou kapacitu a ekonomické stimuly (nízké daně, zakázky státu) mohou snadno přivodit její přehřátí a v souvislosti s tím vyústit v růst mezd a zvýšení inflace. Obvyklým argumentem pro zvýšení úrokových sazeb je snaha přehřátou ekonomiku, v níž začaly působit příliš vysoké inflační tlaky, utlumit.

Nadměrné utrácení přiměje centrální banku zvyšovat úrokové sazby. Měnová politika se nebude moci dostatečně rychle pohybovat, aby vyrovnala fiskální expanzi, takže nutně přijde inflace. „Fed bude muset pokračovat ve zpřísňování své politiky, aby inflaci udržel pod kontrolou. Nízkou a stabilní inflaci můžete ovládat. Jakmile začnete s inflací čtyři, pět, šest procent, je pak opravdu těžké dostat ji zpět pod kontrolu,“ řekl britskému deníku Fisher.

Varovné hlasy

„Zpočátku budou mít USA z boomu samozřejmě růst, ale o to víc budou trpět, až se boom zhroutí,“ řekl dále Fisher. Důsledkem dle něj bude, že nejchudší lidé v USA pocítí dopady nejvíc, neboť jejich příjmy budou devastovat rostoucí ceny. Podobná varování přicházejí i od dalších špičkových ekonomů.

„Neexistují žádné náznaky, že by americká expanze měla zpomalit,“ uvedl například Torsten Slok z Deutsche Bank s argumentem, že to potvrzují výzkumy podnikatelské a spotřebitelské důvěry. „Blíží se přehřátí,“ dodal. Průzkum manažerů fondů Bank of America Merrill Lynch v celosvětovém měřítku potvrdil, že ekonomika je nyní v pozdním cyklu, což obvykle znamená, že není příležitostí stimulovat větší růst, doplňuje The Telegraph.

Obchodní válka

Fisher rovněž okomentoval vyhlášení ochranářských opatření vůči obchodním partnerům USA. Uvedl, že Trumpova obchodní válka může být pro růst špatná. „Jednou z věcí, které z tisícileté historie víme je, že obchod rozmnožuje bohatství a že všechno, co obchod poškozuje, pravděpodobně není dobrý nápad.“

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika