Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

EK připomíná firmám, co je třeba udělat kvůli brexitu

Evropská komise upozorňuje podniky, které obchodují s Británii či přes ni zboží přepravují, že je třeba v souvislosti s brexitem zaregistrovat své podnikání u celní správy. Seznam kroků doporučených obchodníkům zveřejnila v inzerátu v dnešních Hospodářských novinách. Současný termín odchodu Británie z EU, o němž rozhodli britští voliči v roce 2016, je stanoven na konec října.

Brexit může mít dopad na celý dodavatelský řetězec, proto Evropská komise doporučuje se všemi obchodními partnery především komunikovat. Foto: iStock

Podnikatelé by podle komise měli také posoudit, zda jejich firma disponuje dostatečnými zdroji a technickou kapacitou k obchodování s Británií. Míní tím například dostatečný počet zaměstnanců, skladů či přístup k IT systémům. Firmy by také měly zkontrolovat, zda mají všechna potřebná celní povolení k dovozu nebo vývozu.

Brexit může mít dopad na celý dodavatelský řetězec, proto Evropská komise doporučuje se všemi obchodními partnery především komunikovat. Nejaktuálnější informace o brexitu, včetně informací co je třeba udělat, najdou obchodníci na webu Celní správy ČR. Průvodce pro podnikatele k dopadům brexitu připravilo i ministerstvo průmyslu a obchodu.

České firmy přímo vyvážejí do Británie zboží a služby za 210 miliard korun za rok. Řada českých výrobců se ale podílí také na dodávkách do Británie z ostatních zemí EU, tento nepřímý vývoz odhaduje Česká spořitelna na dalších 120 miliard Kč.

Firmy se v souvislosti s brexitem nejvíce obávají úbytku zakázek kvůli oslabení libry, zhoršení ekonomické situace v Británii a zavedení netarifních bariér. Dále jsou pro ně hrozbou zavádění cel a komplikace spojené s celními procedurami a přepravou zboží.

Evropská unie a Británie se nyní nacházejí v rozhodující fázi jednání o brexitu. Klíčový summit EU se bude konat ve čtvrtek a v pátek v Bruselu. Podle britského premiéra Borise Johnsona je uzavření dohody mezi EU a Británií stále možné, ale zbývá mnoho práce. Zároveň upozorňuje, že Británie musí být v každém případě připravena i na odchod z unie bez dohody k 31. říjnu.

V případě krachu jednání o dohodě může Londýn požádat o odklad brexitu, což je varianta, ke které unijní země přistupují s opatrnou otevřeností. Johnson ale tvrdí, že svou zemi vyvede z EU koncem tohoto měsíce i bez dohody s unií, ačkoli mu zákon schválený minulý měsíc britským parlamentem nařizuje při neexistenci dohody požádat partnery z EU o další odložení brexitu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika