Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar Trumpovi nevěří

Ačkoli Donald Trump oznámil plán na snížení korporátní daně v USA a Federální rezervní fond (Fed) záměr zvýšit úrokové sazby ještě letos, dolar místo ostrého růstu poklesl. Investoři zřejmě nejsou přesvědčeni, že Fed a prezident Trump to skutečně splní. A to navzdory tomu, že americká obchodní bilance, HDP i počet pracovních míst vzrostly více, než se čekalo.

Dolar Trumpovi nevěří. Foto: iStock

Členka měnového výboru Fedu a guvernérka kansaského Fedu (jedné z 12 rezervních bank, které mají dohled nad komerčními bankami v regionu) Esther Georgeová ale prohlásila, že to nestačí a že projevy politiků z Washingtonu nezní nijak přesvědčivě.

Co se týče snížení daní, ministr financí Steven Mnuchin uvedl, že prezident Donald Trump nebude akceptovat nic menšího, než 20% sazbu daně z příjmů právnických osob, ale byl by ochoten zvažovat vytvoření ještě čtvrtého daňového pásma. To naznačuje, že plán ani zdaleka ještě není hotov a bude trvat několik měsíců, než projde Kongresem.

„Zpráva o nezaměstnanosti, která přijde tento týden, by měla odrážet ztrátu růstu pracovních míst kvůli hurikánům a dolar by mohl zažít ještě hlubší korekci.  Vzhledem k měkkému růstu mezd a neočekávanému poklesu maloobchodních tržeb v minulém měsíci je toto riziko reálné,“ napsal ekonomický server Nasdaq.

Evropští protivníci

Euro po třech dnech zastavilo propad vůči americkému dolaru a silnější německá ekonomická data proti slabším údajům v USA by mohla vyzdvihnout rozdíly mezi oběma ekonomikami a povzbudit další zisky eura. Ačkoli německá kancléřka Angela Merkelová ještě nevytvořila koaliční vládu, podařilo se jí odvrátit veškeré povolební nejistoty. Euro tak má otevřenou cestu k získání toho, co dosud ztratilo.

Jednou z nejvýkonnějších měn byla v minulém týdnu britská libra. Investoři navíc čekají na prohlášení Marka Carneye, guvernéra Bank of England, zda v blízké budoucnosti může dojít ke zvýšení úrokových sazeb. Trh to očekává. Libra samozřejmě není jeho hlavním hybatelem, ale určitým katalyzátorem je. Nicméně Carneyův komentář by v pozitivním případě měl vést k dalšímu posílení britské měny. A opět na úkor dolaru.

Zisky i pro jiné měny

Zisky vykázaly kanadský i novozélandský dolar, australský dolar zůstává na svém. Je zřejmé, že spekulanti začali nakupovat kanadské dolary navzdory poklesu ceny ropy a nižšímu výnosu kanadských vládních dluhopisů.

Důvod? Podle serveru Nasdaq opět obavy z poklesu amerického dolaru. Novozélandský dolar posílil po prohlášení tamní centrální banky Reserve Bank of New Zealand, která nenaznačila případné obavy z inflace nebo změny měnové politiky.

Australský dolar neměl na co reagovat, protože nebyly zveřejněny žádné ekonomické zprávy a nejbližší zasedání australského strážce měny Reserve Bank of Australia bude až tento týden.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika