Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Další Trumpova oběť: stratég Fedu Daniel Tarullo

Již během předvolební kampaně se Donald Trump nejednou nelichotivě vyjádřil na adresu americké centrální banky The Federal Reserve (Fed). Nijak se netajil s tím, že je mu proti mysli celá řada regulačních opatření zavedených po finanční krizi v roce 2008. A taky řekl, že by byl nejraději, kdyby šéfka Fedu Janet Yellenová co nejrychleji ze svého křesla vypadla. Jeho tlak na Fed už přinesl první žeň. Svou rezignaci oznámil profesor Daniel Tarullo, jeden z tvůrců strategie centrální banky.

Daniel Tarullo, jeden z tvůrců strategie americké centrální banky, oznámil svou rezignaci. Foto: wikimedia.org

Ačkoli Daniel Tarullo (64) mohl ve Fedu působit až do roku 2022, oznámil, že 5. dubna končí. To vytváří pro Donalda Trumpa příležitost reformovat Fed podle jeho představ. Tarullo byl členem správní rady Fedu od roku 2009. Sloužil jako předseda výboru Komise pro dohled a regulaci a byl i šéfem Stálého výboru pro finanční stabilitu. Janet Yellenová o něm po oznámení rezignace řekla, že to byl on, kdo v návaznosti na finanční krizi vytvořil nový rámec pro zajištění bezpečnosti a stability finančního systému USA.

Jeho rezignace přišla poté, co buldozer Trump podnikl první kroky k uvolnění finančních regulací. Jedním z nich byl výnos, který nařizuje ministerstvu financí zrušit nebo alespoň omezit tzv. Dodd-Frankův zákon, jenž přiškrcuje neodpovědnou rozpínavost bank. Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer to komentoval slovy, že současná omezení bank brzdí ekonomický růst. „Upřímně řečeno Dodd-Frankův zákon nesplnil očekávání,“ dodal mluvčí. „Trump, který vyhrál bitvu o Bílý dům na platformě populisty popichovaného titány z Wall Streetu, již dříve prohlašoval, že hodně z toho, co přinesl Dodd-Frankův zákon, by zrušil,“ napsal server televize CNBC.

A připomíná Tarullovo loňské prohlášení, že bankovní regulátoři musí neustále bránit tvrdá pravidla nastavená Wall Streetu a odolávat snahám o zmírnění regulací, aby se neopakovala finanční krize. „Na stále poměrně nedávnou historii nesmíme zapomenout,“ varoval Tarullo na mítinku ve Washingtonu analytiky finančního trhu s odkazem na propad cen nemovitostí v roce 2008, který přivedl globální finanční trhy na pokraj propasti.

Zdá se však, že zatím vyhrává Trump. Tarullův odchod totiž znamená, že americký prezident brzy dostane šanci prosadit do klíčových pozic Fedu své příznivce. „Ke dvěma neobsazeným křeslům tak nyní přibude třetí. Z guvernérů centrální banky vyprší mandát Janet Yellenové v únoru příštího roku a v červnu ji bude následovat Stanley Fischer, místopředseda Federálního výboru pro volný trh, který rozhoduje o úrokových sazbách. To otevírá Trumpovi významnou šanci vtisknout svůj punc do nejmocnější centrální banky světa,“ poznamenává agentura Bloomberg.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika