Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bundesbank chce zahrnout čínský jüan do devizových rezerv

Německá centrální banka uvažuje, že by zahrnula do svých devizových rezerv čínský jüan kvůli jeho rostoucímu globálnímu významu. K tomuto kroku však budou potřebné další přípravné práce, uvedla banka.

Bundesbank chce zahrnout čínský jüan do devizových rezerv. Reprofoto: wikipedia.org

„Rozhodnutí akceptovat jüan je součástí dlouhodobé strategie diverzifikace a odráží rostoucí úlohu čínské měny v globálním finančním systému,“ uvedl v prohlášení člen vedení Bundesbank Joachim Würmeling. „Máme zájem také o investice do dalších měn,“ dodal.

Jüan včera stoupl k dolaru na nejvyšší hodnotu za více než dva roky. Přispělo k tomu také oznámení německé centrální banky.

Bundesbank odsouhlasila investice do jüanu loni v létě, kdy Evropská centrální banka převedla část svých devizových rezerv v dolarech ve výši 500 milionů eur (12,8 miliardy Kč) na rezervy v čínské měně. Přání zahrnout jüan do svých devizových rezerv vyjádřily také některé asijské centrální banky, Bundesbank však patří mezi první velké centrální banky mimo region, která se chystá učinit podobný krok. Tato transakce je však považována za logickou, protože německá ekonomika zaměřená na vývoz má s Čínou značné obchodní spojení, napsala agentura Reuters.

Roste a roste

Úloha jüanů stabilně roste od konce roku 2016, kdy byl oficiálně přidán do koše hlavních světových měn, ze kterého Mezinárodní měnový fond odvozuje hodnotu své měnové a účetní jednotky nazývané zvláštní práva čerpání (SDR). Kromě jüanu je součástí koše americký dolar, euro, japonský jen a britská libra.

Od vstupu do koše SDR čtvrtletní zprávy MMF o složení devizových rezerv v držení centrálních bank ukazují malý, ale stabilní růst jüanu v rezervách. Podle poslední zprávy vztahující se ke konci září 2017 globální centrální banky měly v rezervách jüany za v přepočtu 107 miliard USD (2,2 bilionu Kč). To bylo o 19 procent více než před rokem.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika