Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Britská centrální banka snížila úrok na minimum 0,25 procenta

Britská centrální banka dnes na mimořádném zasedání nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 procenta. Jde o nouzové opatření, které má zmírnit dopady šíření nového koronaviru na ekonomiku. Základní sazbu centrální banka snížila poprvé od léta 2016, kdy ji kvůli referendu o brexitu snížila na minimum. Sazba je dokonce teď níže, než byla po minulé finanční krizi před více než deseti lety.

Základní sazbu centrální banka snížila poprvé od léta 2016, kdy ji kvůli referendu o brexitu snížila na minimum. Foto: Bank of England

„Rozsah ekonomického šoku způsobeného onemocněním COVID-19 je sice velmi nejistý, nicméně aktivita ve Spojeném království bude v příštích měsících pravděpodobně významně oslabena,“ zdůvodnila banka svůj krok. „Dočasné, ale významné narušení dodavatelských řetězců a slabší aktivita by mohly ohrozit peněžní toky a zvýšit poptávku po krátkodobých úvěrech ze strany domácností a po provozním kapitálu ze strany firem,“ dodala britská měnová autorita.

Centrální banka také oznámila nový systém podpory malých a středních podniků. Zavede rovněž opatření, která pomohou komerčním bankám snáze poskytovat úvěry. Právě zablokované úvěrové trhy za poslední krize situaci ještě více zhoršily.

Očekává se, že britský ministr financí Rishi Sunak dnes při předložení návrhu rozpočtu na příští rok oznámí další opatření na podporu růstu a zaměstnanosti. Británie měla dnes ráno 382 potvrzených případů koronaviru.

V reakci na první snížení úroků od poloviny roku 2016 se britská libra okamžitě propadla k dolaru o více než půl procenta. Posléze ale na dolar ztrácela jen asi 0,1 procenta na 1,2896 USD.

Už minulý týden snížila základní úrokovou sazbu americká centrální banka (Fed), která tak učinila rovněž mimo naplánované zasedání. Něco takového udělala americká i britská centrální banka naposledy za minulé finanční krize. Měnovou politiku uvolnila i centrální banka v Kanadě a ekonomové očekávají, že s nějakou formu podpory na svém čtvrtečním zasedání přijme také Evropská centrální banka (ECB).

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika