Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bloomberg: Výkonná rada ECB by mohla mít poprvé stejně žen i mužů

Příští jmenování nového člena Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) by se mohlo ukázat jak jedno z nejdůležitějších ohledně rovnosti pohlaví v historii rady. Pokud se do jednoho z nejvyšších orgánů, který v eurozóně provádí měnovou politiku, nově dostane žena, budou ženy tvořit polovinu šestičlenné rady. To by instituci umístilo na piedestal pokroku a rovnosti, uvedla včera agentura Bloomberg.

I když vlády skutečně jmenují ženu, bude to jen další milník v dlouhé cestě k vyváženosti pohlaví v ECB. Foto: iStock

Možnost, že se tak stane, a vydrží to nejméně pět let, by mohla přijít v prosinci, kdy radu opustí Yves Mersch. Aby bylo včas zajištěno potvrzení nového kandidáta, proces výběru jeho nástupce by mohl začít už tento měsíc.

Šéfka ECB Christine Lagardeová se netají snahou, aby v ECB, která sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem, fungovala rozmanitost. Není jasné, zda za takové historické prvenství soukromě lobbuje, protože výběr jejího výkonného týmu není v její pravomoci. O tom rozhodují ministři financí bloku a jejich priority se mohou lišit. Hlavní ekonom berlínského Centra pro evropskou reformu Christian Odendahl se domnívá, že pokud bude Lagardeová chtít, může vyvinout dost tlaku na vlády, aby našly pro toto místo ženu.

Stejně jako při loňském jmenování Lagardeové bude také náhradu za Mersche určovat vysoká politika. Vzhledem k tomu, že v radě už sedí občané čtyř největších ekonomik eurozóny, znamená volné místo příležitost pro menší země, například ty z východní Evropy, které by takový post obsadily poprvé.

Lagardeová je první ženou v čele ECB a její jmenování bylo považováno za triumf rozmanitosti, ukázalo ale také na nedostatek žen ve vedení centrálních bank v regionu, což je obvykle živná půda pro postup do ECB. Lagardeová předtím stála v čele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Situace se od té doby nezměnila – v čele žádné z 19 centrálních bank eurozóny v současnosti nestojí žena. To znamená, že jedinými ženami v Radě guvernérů ECB jsou Lagardeová a Isabela Schnabelová, německá členka Výkonné rady.

Stejně tak chybí různorodost ve východní Evropě. Vedení všech pěti centrálních bank východoevropských zemí, které jsou členy eurozóny, je převážně v mužském složení. Bankovní radu slovenské centrální banky dokonce tvoří pouze muži.

Jednou z možných kandidátek by mohla být Joanne Kellermannová, jejíž kariéra už jednou přinesla velkou změnu. Původně totiž působila jako první žena v bankovní radě nizozemské centrální banky.

Jmenování Lagardeové ukázalo, že když vlády chtějí zajistit rovnováhu, mohou toho dosáhnout i v krátké době. Po jejím listopadovém jmenování se brzy členkou Výkonné rady stala Schnabelová, což zvýšilo počet žen v radě na dříve nevídaný počet dvou.

Sama Lagardeová nedávno mluvila o potřebě většího vedení žen. „Je nezbytné, aby bylo více žen zahrnuto do politiky a ekonomiky, včetně nejvyšších úrovní,“ řekla listu Le Courrier Cauchois.

I když vlády skutečně jmenují ženu, bude to jen další milník v dlouhé cestě k vyváženosti pohlaví v ECB. Vedle téměř výhradně mužské Rady guvernérů samotná instituce zcela nesplnila své vlastní dlouhodobé cíle různorodosti, upozornil Bloomberg.

Výkonná rada ECB má na starosti přípravu zasedání Rady guvernérů, provádění měnové politiky v eurozóně na základě rozhodnutí a obecných zásad přijatých Radou guvernérů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika