Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie ve světě letos přes zářijový propad zpevňují, S&P 500 o 12 procent

Nejsledovanější americký index S&P 500 si do konce září připsal přes 12 procent, index akcií technologických firem Nasdaq Composite 27,3 procenta. Index akcií z eurozóny Euro STOXX 50 se zhodnotil o 8,3 procenta, vyplývá ze statistik společnosti Portu.

akcie
Přestože světové akcie postihl v září tradiční pokles, od začátku je většina akciových trhů v plusu. Foto: iStock

„Boj centrálních bank s vysokou inflací si začíná vybírat daň. Wall Street má za sebou první ztrátový kvartál, ale index S&P 500 přesto od začátku roku vzrostl o 12,1 procenta. Technologickému Nasdaq Composite se díky nadšení z umělé inteligence daří lépe, když si připsal 27,3 procenta. Panevropský Euro Stoxx 50 má za sebou také ztrátový třetí kvartál. Nedaří se britským akciím, tamní index FTSE 100 stoupl jen o 0,8 procenta,“ popsal analytik Portu Marek Malina.

Mírné ztráty si v posledním kvartálu připsaly i japonské akcie, které těží z nízkých úrokových sazeb. Index Nikkei 225 si během roku připsal 23,5 procenta. Odlišná situace z důvodu ekonomických problémů v sektoru nemovitostí panuje v Číně, kde se tamní akcie obchodují na stejných hodnotách jako v roce 2006. Index Hang Seng odepsal od začátku roku 11,6 procenta. Naopak indické akcie v rámci Nifty 50 jsou na svém historickém maximu, když stouply o 7,9 procenta.

Z hlediska sektorů se v letošním roce podle Maliny nejvíce daří IT (42,8 procenta), kterým sekundují komunikace (36,2 procenta) a spotřeba (33,1 procenta). Naopak nedaří se veřejným službám (minus 5,7 procenta), energiím (minus 5,5 procenta) ani zdravotnictví (minus 1,5 procenta).

Platí zároveň, že se letos daří spíše velkým společnostem než těm menším. Jednoznačně vyčnívá Nvidia (204 procenta), ale zahanbit se nedali ani další giganti, jako Tesla (131 procent), Meta (141 procent), Amazon (48 procent), Alphabet (47 procent) a Apple (37 procent). Tyto akcie táhly index S&P 500, který reprezentuje největší společnosti. Naopak index Russell 2000, který reprezentuje malé společnosti, od začátku roku vzrostl jen o dvě procenta, upozornil Malina.

Pozitivním překvapením starého kontinentu je řecký index ASE, který díky solidní ekonomické výkonnosti a naději na zvýšení ratingu v letošním roce přidal 30,1 procenta na 1209,3 bodu, uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. Dalším zajímavým příběhem je společnost Novo Nordisk, jejíž akcie se staly v září nejhodnotnějšími v Evropě. Dánský výrobce léků na cukrovku a hubnutí od začátku roku vyrostl o 35,5 procenta. Výrazně o 69 procent rostly akcie italské banky Unicredit. Jedněmi z nejztrátovějších byly akcie nizozemského zprostředkovatele platebních systémů Adyen, které letos ztratily 46 procent, dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika