Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v Evropě letos zpevnily o 22 procent, dařilo se bankám a technologiím

Akcie v Evropě za sebou mají úspěšný rok, jejich hlavní index zpevnil asi o 22 procent. Je to druhý nejlepší výsledek od roku 2009, kdy se svět vzpamatovával z globální finanční krize. Dnes je obchodování slabé, protože v Německu, Itálii nebo ve Španělsku jsou trhy zavřené.

V letošním roce se dařilo zejména technologickým titulům či bankám. Závěr roku ale poznamenaly obavy z koronavirové varianty omikron a jejich dopadů na vývoj globální ekonomiky v příštím roce. Z toho důvodu také dnes nejvíce ztrácely hlavně akcie firem z cestovního ruchu. Foto: iStock

Krátce po poledni se panevropský index STOXX Europe 600 pohyboval kolem 487,95 bodu, což byl proti čtvrtečnímu závěru pokles o méně než desetinu procenta. Indikátor sleduje pohyb indexů na burzách v největších zemích Evropy, včetně Británie, Norska a Švýcarska, které nejsou členy Evropské unie.

Kvůli zhoršené epidemické situaci organizátoři v mnoha zemích odvolali novoroční oslavy. Přelom roku se tak už podruhé nese ve znamení omezených nebo žádných veřejných akcí, před rokem byla situace kvůli pandemii covidu-19 podobná.

Navzdory pandemii ale v letošním roce zpevnily všechny hlavní sektory, které panevropský index STOXX Europe 600 sleduje. Banky a technologické tituly si vedly nejlépe, za rok přidal každý z těchto sektorů kolem 34 procent. Naopak akcie firem z odvětví cestovního ruchu, na které pandemie doléhá nejvíce, si vedly nejhůř. Za rok zpevnily jen asi o čtyři procenta.

„Záchranné programy v souvislosti s pandemií umožnily evropským bankám absorbovat šok vyvolaný poklesem ekonomické aktivity na začátku tohoto roku,“ uvedl šéf výzkumu ve společnosti JFD Group Charalambos Pissouros. „Když prezidentka (Evropské centrální banky – pozn. ČTK) Christine Lagardeová říká, že je nepravděpodobné, že v roce 2022 začne ECB zvyšovat úrokové sazby, mohou z toho evropské banky i nadále těžit,“ cituje ho agentura Reuters.

Příznivý je i výhled pro technologické firmy, kde jich mnoho má prospěch z práce z domova, ke které kvůli pandemii přistoupilo mnoho zaměstnavatelů. Horší časy naopak mohou zažít firmy z odvětví, jako je výroba stavebních materiálů, automobilů a potravin a nápojů. Na jejich hospodaření může mít vliv další zpřísňování měnové politiky, které avizovaly centrální banky ve více zemích.

Zatímco burzy v Německu, Itálii nebo Španělsku jsou dnes zavřené úplně, na burzách v Londýně či Paříži končí obchodování dřív než obvykle.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika