Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Agentura pro energii zvýšila odhad růstu poptávky po ropě, čeká rekord

Poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o dva miliony barelů denně na rekordních 101,9 milionu barelů denně. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Čína se podle ní bude na letošním růstu poptávky podílet téměř polovinou, a to díky uvolnění omezení, která měla bránit šíření nemoci covid-19.

ropa
Poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o dva miliony barelů denně na rekordních 101,9 milionu barelů denně. Foto: iStock

Nižší produkce ropy ve skupině hlavních těžařů OPEC+ by ale mohla znamenat, že ve druhé polovině roku bude poptávka vyšší než nabídka. Aktuální výhled růstu poptávky je mírně vyšší než v lednu, i předchozí výhled už ale byl rekordní.

„Předpokládá se, že nabídka od skupiny OPEC+ klesne, protože Rusko bude pod tlakem sankcí,“ uvedla IEA ve zprávě. „Světové dodávky by měly překonat poptávku v první polovině roku 2023, ale rovnováha se rychle změní do deficitu, protože poptávka se zotaví a část produkce v Rusku se zastaví.“

Poptávka v Číně se po loňském rekordním poklesu letos zvýší o 900 000 barelů denně na 15,9 milionu barelů denně, odhaduje agentura. Hlavní roli ve zvýšení celkové poptávky bude mít rovněž oživení letecké dopravy, které zvyšuje poptávku po leteckém palivu. Očekává se, že poptávka po leteckém palivu se letos zvýší o 1,1 milionu barelů denně a bude zhruba na 90 procentech úrovně z roku 2019.

Mezinárodní sankce uvalené na Rusko s cílem připravit ho o finanční prostředky po invazi na Ukrajinu zatím měly jen malý dopad na vývoz ropy ze země. V lednu se vývoz z Ruska ve srovnání s úrovní před válkou na Ukrajině snížil jen o 160.000 barelů denně na 8,2 milionu barelů denně. Do konce prvního čtvrtletí ale podle IEA bude zastavena produkce přibližně jednoho milionu barelů denně, a to v důsledku evropského zákazu dovozu po moři a stanovení cenového stropu.

Dodávky ropy byly v lednu relativně stabilní, pohybovaly se kolem 100,8 milionu barelů denně. Koncem loňského roku přitom klesly o 1,2 milionu barelů denně, hlavně kvůli USA a Saúdské Arábii. Letos IEA očekává zvýšení produkce o 1,2 milionu barelů denně.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika