Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spor o daně mezi Applem a Evropskou komisí začal v srpnu 2016

Vývoj sporu mezi Evropskou komisí a společností Apple ohledně možného daňového zvýhodnění Applu v Irsku (Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby Apple doplatil Irsku na daních 13 miliard eur):

Tribunál soudu EU rozhodl, že Apple nemusí Irsku na daních doplatit požadovaných 13 miliard eur. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že komisi se nepodařilo prokázat, že by byly firmě poskytnuty výhody odporující unijnímu právu. Foto: iStock

30. srpna 2016 – Evropská komise (EK) oznámila, že Irsko v předchozích letech poskytlo Applu neoprávněné daňové výhody dosahující až 13 miliard eur (podle dnešního kurzu 352 miliard korun). Evropská pravidla ale takový přístup ke společnostem neumožňují, a Irsko tak mělo neoprávněnou podporu plus úroky vymoci zpět. Díky daňovým dohodám platil Apple podle EK v Irsku ze svých evropských zisků daně ve výši od jednoho procenta v roce 2003 do 0,005 procenta v roce 2014. Komise došla k závěru, že dvě daňová rozhodnutí už od roku 1991 výrazně a neoprávněně snížila daně, které firma v zemi platila. Podle Dublinu však firma Apple na daních platila to, co platit měla, a žádnou nepovolenou státní pomoc nedostala. Irsko i Apple se závěry EK nesouhlasily a odvolaly se.

1. září 2016 – Šéf Applu Tim Cook uvedl, že požadavek EK na doplacení daní je politicky motivovaný. Komise to odmítla.

2. září 2016 – Irská vláda se rozhodla podat odvolání k soudu EU, verdikt EK ostře kritizovala s tím, že komise rozhodnutím překročila pravomoci a narušila suverenitu Irska, protože daňové otázky jsou plně v kompetenci členských zemí EU.

4. září 2016 – Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že rozhodnutí EK o doplacení daní Applu Irsku vychází z existujících pravidel a faktů a není namířeno proti USA.

7. září 2016 – Irský parlament velkou většinou podpořil rozhodnutí vlády odvolat se proti nařízení EK.

19. prosince 2016 – Irsko na základě právních argumentů, které předložilo jako základ pro své odvolání, obvinilo EK z překročení pravomocí a ze zasahování do národní suverenity. Irsko rovněž tvrdilo, že EK rozhodnutí dostatečně nezdůvodnila.

16. srpna 2017 – Irský ministr financí Paschal Donohoe znovu odmítl požadavek EK na zpětné vybrání daní od Applu s tím, že daňové zákony, z kterých Apple těžil, se vztahovaly na všechny firmy. Nebyly tedy šité na míru Applu.

18. ledna 2018 – Apple oznámil, že využije novou daňovou legislativu, převede ze zahraničí peníze do USA a zaplatí pak na daních jednorázově 38 miliard dolarů. Podle mluvčího EK to ale nic nezměnilo na povinnosti Applu zaplatit Irsku daňový nedoplatek. Komise na začátku sporu uvedla, že suma, kterou má Apple Irsku zaplatit, může být snížena v případě, že ostatní země shledají, že Apple měl tržby místo v Irsku vykázat na jejich území, nebo pokud evropské dceřiné podniky Applu musely zaplatit vyšší daň mateřské firmě v USA. Oznámení Applu ale podle komise nesplnilo ani jedno z těchto kritérií.

24. dubna 2018 – Apple oznámil, že začne splácet irské vládě daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur. Peníze začal splácet 18. května, kdy na svěřenecký účet vytvořený irskou vládou vložil 1,5 miliardy eur (40,6 miliardy korun). Peníze měly zůstat na svěřeneckém účtu do vyřešení odvolání proti rozhodnutí EK, které doplacení daní nařídilo.

17. září 2019 – Během prvního dne slyšení v odvolacím procesu před unijním soudem uvedli zástupci Applu, že EK byla „mimo realitu i zdravý rozum“, když nařídila daňový doplatek Irsku. Firma argumentovala i tím, že má v Irsku jen dvě pobočky, a těm „jednoduše nemůže být připsána odpovědnost za vytvoření téměř všech zisků Applu mimo území Ameriky“. Ve sporu se proti komisi postavilo i Irsko. Advokát irské strany před soudem prohlásil, že rozhodnutí komise bylo od základu chybné.

15. července 2020 – Tribunál soudu EU rozhodl, že Apple nemusí Irsku na daních doplatit požadovaných 13 miliard eur. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že komisi se nepodařilo prokázat, že by byly firmě poskytnuty výhody odporující unijnímu právu.

25. září 2020 – Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu EU.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín