Zlato (oz) / USD
2 324,78
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Do aukce, která bude 26. dubna, míří rozsáhlá numismatická sbírka Václava Bruny

Do aukce, která bude 26. dubna v Praze, míří celoživotní numismatická sbírka Václava Bruny. Sestává z více než tisíce položek, součástí je například vzácný desetidukát z roku 1669 s vyvolávací cenou 300 000 eur, tedy 7,6 milionu korun. ČTK o tom informoval aukční dům Macho & Chlapovič, který aukci pořádá.

sbírka, mince
Do aukce, která bude 26. dubna v Praze, míří celoživotní numismatická sbírka Václava Bruny. Foto: iStock

„Sbírka mincí a medailí vznikala půl století a soustřeďuje se především na mince českého a moravského původu od keltských dob až po období první Československé republiky. Najdeme v ní keltské ražby, mince z období středověku a mince habsburské z českých a moravských mincovních dvorů z období 16. až 18. století,“ uvedl spoluzakladatel aukčního domu Elizej Macho. Ve sbírce podle něj nechybějí ani mince nejvýznamnějších českých šlechtických rodů, jako jsou Pernštejnové, Rožmberkové nebo Šlikové.

„Moje sbírka je výjimečná tím, že jsem ji sestavil s edukačním záměrem, protože tam jsou pouze mince české provenience, od nejstarších keltských ražeb přes středověk, novověk až po mince Československa. Ta sbírka je svým způsobem raženým dějepisem našeho národa,“ upozornil Bruna. Očekává se, že hodnota sbírky na aukci přesáhne 120 milionů korun včetně aukční přirážky.

Mezi nejzajímavější položky aukce patří kutnohorský desetidukát Leopolda I. z roku 1669 s vyvolávací cenou 300 000 eur. Dražit se bude také vzácný exemplář s mincmistrovskou značkou Pavla Škréty, desetidukát Fridricha Falckého z roku 1620 s vyvolávací cenou 100 000 eur. Předmětem aukce bude i tolarová klipa, tedy čtvercová mince, Rudolfa II. z roku 1583.

Bruna se narodil v roce 1950 v Pardubicích. Vystudoval na Lékařské fakultě Karlovy univerzity v Hradci Králové obor zubní lékařství. Po ukončení vojenské lékařské praxe na Slovensku jej komunistický režim odsoudil k nepodmíněnému trestu za pobuřování. Po emigraci do Rakouska si vybudoval úspěšnou stomatologickou praxi. Po revoluci 1989 se věnoval správě rodinného majetku v Zámrsku a chovu koní, jeho kůň Peruán se stal třikrát vítězem Velké Pardubické. V devadesátých letech založil stomatologickou kliniku.

Aukce se uskuteční 26. dubna v hotelu Mandarin Oriental Praha. Aukční dům Macho & Chlapovič v tento den přinese dvě numismatické aukce. V druhé dražbě bude v nabídce například zlatá kremnická medaile z roku 1601. Od 28. dubna do 2. května bude elektronická část aukcí. V dražbách tak budou nabídnuty dohromady více než 3 000 mincí, medailí a bankovek v celkové hodnotě asi 150 milionů korun včetně aukční přirážky.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín