Zlato (oz) / USD
2 047,47
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Za módu loni kvůli rostoucí inflaci méně utrácelo 37 procent Čechů

Útratu za oblečení a obuv v minulém roce kvůli rostoucí inflaci omezilo 37 procent českých spotřebitelů. Naopak 56 procent se nenechalo zdražením ovlivnit. Vyplývá to z aktuálního průzkumu módního vyhledávače Glami.cz, kterého se letos v lednu zúčastnilo 2360 respondentů. Přibližně polovina Čechů loni šetřila tak, že nakupovala méně oblečení a obuvi, 26 procent dotázaných utrácelo jen ve výprodejích. Výsledky průzkumu dnes Glami.cz poskytlo ČTK.

oblečení
Útratu za oblečení a obuv v minulém roce kvůli rostoucí inflaci omezilo 37 procent českých spotřebitelů. Naopak 56 procent se nenechalo zdražením ovlivnit. Foto: iStock

Více než pětina z oslovených si v minulém roce stanovila přesnou částku, kterou za oblečení a obuv utratili. Pro 56 procent z nich tento rozpočet měsíčně činil méně než 2000 korun, 28 procent si ho stanovilo mezi 2000 a 5000 korun. Pozornost k levnějším značkám a obchodům v důsledku rostoucí inflace obrátilo 18 procent respondentů, desetina také šetřila nakupováním v secondhandech. Čtyři procenta Čechů si své staré oblečení nebo obuv opravila a nosila je dál, zjistil průzkum.

Loni se proti roku 2020 zvýšil podíl Čechů, kteří upřednostňovali nákup oblečení a obuvi on-line, a to z 54 procent na 69 procent. Naopak těch, kteří převážně vyhledávali kamenné prodejny, ubylo. V minulém roce jich bylo pět procent, zatímco před čtyřmi lety 18 procent. Nakupování přes internet a v kamenných obchodech podle průzkumu kombinuje 17 procent respondentů.

Z těch dotázaných, kteří dávají přednost nákupu on-line, 43 procent výhodu e-shopů spatřuje v ušetřeném čase. Takřka stejný podíl si myslí, že je na internetu širší výběr značek a 33 procent e-shopy preferuje kvůli prostoru na to si nákup rozmyslet. Internetové recenze jsou důvodem pro 26 procent dotázaných a porovnávání nabídek pro 29 procent, vyplývá z průzkumu. Vyhnout se přeplněným obchodům nákupem on-line podle něj chce 29 procent Čechů.

Tempo růstu spotřebitelských cen v prosinci podle dat Českého statistického úřadu zpomalilo na 6,9 procenta z listopadových 7,3 procenta. Za celý loňský rok činila průměrná míra inflace 10,7 procenta. Bylo to o 4,4 procentního bodu méně než v roce 2022, kdy ovšem byla druhá nejvyšší inflace od vzniku samostatné ČR.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín