Zlato (oz) / USD
1 923,36
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Na školní potřeby si potřebují vzít půjčku čtyři procenta domácností

Na školní potřeby si potřebují vzít půjčku čtyři procenta českých domácností, zpravidla se přitom obrátí o pomoc ke svým příbuzným. Vyplývá to z aktuálního průzkumu správce pohledávek KRUK ČR a SR mezi 1000 respondentů. Cena nezbytné školní výbavy pro prvňáčka může podle prodejců, které oslovila ČTK, letos přesáhnout 3000 korun. Loni se podle společnosti Česká distribuční jednalo průměrně o 2400 korun. Nejvíce rostly ceny školních aktovek, ale meziročně zdražily i psací a výtvarné potřeby, tvrdí obchodníci.

školní potřeby
Cena nezbytné školní výbavy pro prvňáčka může podle prodejců, které oslovila ČTK, letos přesáhnout 3000 korun. Foto: iStock

Půjčku na školní potřeby pro děti si podle průzkumu berou nejčastěji rodiče ve věku 25 až 34 let, stejnou měrou do 3000 Kč a nad 5000 korun. Nejčastěji si na školní potřeby museli půjčit obyvatelé Libereckého (deset procent) a Královéhradeckého (osm procent) kraje, následně rodiče z Prahy (šest procent). Proti předchozímu průzkumu si častěji potřebují půjčit rodiče s jedním dítětem a nezaměstnaní.

„Ceny potřeb pro školáky meziročně opět vzrostly a rodiny ve složité finanční situaci mají problémy nutnou výbavu pořídit spolu s běžnými výdaji nebo z úspor. Nejčastěji si přitom musejí na školní výbavu půjčit rodiče, kteří již mají nějaké dluhy po splatnosti. I jim ale zpravidla vypomohou příbuzní,“ uvedla generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.

Překvapivým zjištěním průzkumu je, že vedle nezaměstnaných a rodičů na rodičovské dovolené si na školní pomůcky půjčují nejčastěji zaměstnanci z oboru informačních technologií a telekomunikací, následovaní zaměstnanci armády a bezpečnostních složek a pracovníky v zemědělství a lesnictví. Na výbavu do školy si také častěji půjčují lidé se základním vzděláním nebo vyučení bez maturity.

„Vedle častých půjček na školní výbavu u lidí z oboru IT a telekomunikací, je proti loňskému průzkumu překvapivým zjištěním i vztah mezi příjmem a nutností vypůjčit si na školní pomůcky. Častěji si půjčují lidé s osobním příjmem nad 30.000 korun než Češi s nižším příjmem,“ dodala Palendalová.

Po nákupu základní výbavy na začátku školního roku čekají na rodiče další výdaje, spojené se školními výlety i mimoškolními aktivitami, jako jsou různé zájmové kroužky. Také tyto aktivity meziročně zdražily o více než deset procent, potvrdily České televizi domy dětí a mládeže a střediska volného času.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín