Zlato (oz) / USD
1 904,90
0,49 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Británie se musí po koronavirové krizi změnit, řekl Johnson

Krize způsobená pandemií koronaviru se musí pro Británii stát katalyzátorem významných změn, protože návrat do stavu před jejím vypuknutím už nebude možný. Během projevu na stranické konferenci vládní Konzervativní strany to dnes řekl premiér Boris Johnson. Jedním z hlavních úkolů je podle něj transformace energetického sektoru a větší využívání obnovitelných zdrojů. Produkce elektřiny z větru by se měla do deseti let zečtyřnásobit.

Velký prostor Johnson věnoval energetice a znovu potvrdil, že konzervativci chtějí prosadit zvýšení kapacity větrných elektráren na moři ze současných deseti gigawattů na 40 gigawattů v roce 2030. Foto: iStock

„Zažili jsme příliš mnoho frustrace a těžkostí, než abychom přijali status quo a mysleli si, že život může jít dál jako dřív… To se nestane, protože dějiny nás učí, že velké události jakými jsou války, hladomory a epidemie, události, které se stejně jako tento virus týkají většiny lidstva, jen tak nezmizí… Naším cílem nemůže být návrat do normálu. To nestačí,“ řekl Johnson v projevu, který účastníci konference sledovali virtuálně.

Premiér ujistil straníky, že vláda pracuje „dnem i nocí“, aby další nápor koronavirové nákazy zažehnala. Podle něj během funkčního období jeho kabinetu za uplynulý rok ve zdravotnictví přibylo 14 000 nových sester, dalších 40 000 by jich mělo ještě přibýt a do roku 2030 je v plánu i vznik 48 nemocnic. Vláda chce více investovat rovněž do stavby nových bytů, vzdělávacího systému či boje s kriminalitou.

Velký prostor Johnson věnoval energetice a znovu potvrdil, že konzervativci chtějí prosadit zvýšení kapacity větrných elektráren na moři ze současných deseti gigawattů na 40 gigawattů v roce 2030. Za deset let tak podle něj může prakticky každá domácnost v Británii mít dodávky energie z čistých zdrojů. „Vaše konvice, pračka, sporák, topení, elektromobil – to všechno bude fungovat čistě díky větru, který vane kolem ostrovů,“ řekl premiér.

Země hodlá do rozvoje větrných elektráren investovat 160 milionů liber (téměř pět miliard korun) a stát se „Saúdskou Arábií větrné energetiky“. „To čím je Saúdská Arábie pro ropu, bude Spojené království pro vítr – místo takřka neomezených zdrojů, ale bez emisí oxidu uhličitého a bez škod pro životní prostředí,“ řekl premiér.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín