Zlato (oz) / USD
2 031,83
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bitcoinové ETF jsou vhodné pro investory, kteří nechtějí osobně vlastnit bitcoin

Vybrané údaje o bitcoinových investičních fondech obchodovaných na burze (ETF), jejichž schválení regulačními úřady se očekává v nejbližší době.

ETF bitcoin
U bitcoinového ETF je podkladovým aktivem nejrozšířenější a nejznámější kybernetická měna bitcoin. Foto: iStock

– ETF (Exchange-Traded Fund) je obecně druh investičního fondu obchodovaného na burze. ETF poskytuje investorům diverzifikaci portfolia a přístup k různým trhům a sektorům. ETF funguje tak, že fond nakoupí určitá podkladová aktiva a vydá na to své vlastní akcie. Podkladovým aktivem mohou být jednotlivé akcie nebo akciové indexy, dále nemovitosti, měny či komodity, jako například zlato nebo ropa. Klient fondu osobně tato aktiva nevlastní a ETF de facto za klienta obchoduje na tradičních burzách. Hodnota akcií fondu obvykle kopíruje kolísání ceny podkladového aktiva.

– Příkladem zavedených ETF je například ETF kopírující index S&P 500, který investorům poskytuje prostřednictvím jediné investice přístup k širokému spektru největších amerických společností, aniž by klient musel přímo vlastnit akcie těchto firem.

– U bitcoinového ETF je podkladovým aktivem nejrozšířenější a nejznámější kybernetická měna bitcoin. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v posledních letech zamítla několik žádostí o spuštění ETF na spotový bitcoin s odůvodněním, že trh s kryptoměnami je náchylný k manipulaci. V posledních měsících ale sílí signály, že regulační orgány jsou připraveny povolit alespoň několik ze 13 navrhovaných fondů.

– Tyto fondy by otevřely trh s bitcoiny dalším milionům uživatelů z řad drobných i velkých investorů, a přilákaly by tak miliardové investice. Hlavním cílem bitcoinového ETF je zjednodušit investiční proces pro jednotlivce, kteří mají o bitcoin zájem, ale buď si ho nemohou nebo nechtějí pořídit, nebo se zdráhají zabývat se složitou technickou stránkou těžby a vlastnictví bitcoinu a obchodu s ním. Výhodou bitcoinových ETF je, že jsou provozovány v komplexním regulačním rámci, který zajišťuje ochranu investorů a stabilitu trhu a zároveň překlenuje propast mezi tradičními financemi a trhem s kryptoměnami.

– Bitcoinové ETF jsou buď spotové, nebo futures. Podle serveru academy.binance.com ETF na spotový bitcoin drží přímo bitcoiny a poskytují investorům přímou expozici vůči bitcoinovému trhu a jeho cenovým pohybům. Na druhou stranu ETF na bitcoinové futures odvozují svou hodnotu od takzvaných futures kontraktů na bitcoin, což investorům umožňuje spekulovat ohledně budoucí ceny bitcoinu, aniž by ETF musel samotnou digitální měnu držet.

– ETF na spotový bitcoin byly podle serveru beincrypto.com schváleny například v Kanadě, Německu, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Austrálii nebo v Brazílii.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín