Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Více než polovině Čechů se někdo snažil ukrást peníze z účtu nebo karty

Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Nejčastěji se setkávají s podvodnými e-maily a SMS. Vyplývá to z výsledků průzkumu platební společnosti Mastercard mezi 1200 respondenty. Skutečnou obětí útoku kybernetických podvodníků se stalo 15 procent účastníků průzkumu.

podvod
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Foto: iStock

Dalších 31 procent respondentů uvedlo, že osobně znají někoho, kdo tímto způsobem přišel o peníze. Vedle podvodných e-mailů a SMS se Češi nejčastěji setkávají s tím, že se někdo snažil zjistit údaje k jejich platební kartě. Často taky na internetu narazili na falešnou platební bránu. Desetina respondentů zaplatila na internetu za zboží, které jim vůbec nedorazilo.

„Rozvoj moderních technologií je příležitostí i pro zločince. Bezpečnost proto musí být součástí každého digitálního produktu a služby. Náš přístup spočívá v kombinaci technologií a znalostí v ucelené službě, která vyhodnocuje a chrání před riziky a zároveň zajišťuje důvěru,“ uvedla generální ředitelka společnosti Mastercard pro ČR a Slovensko Jana Lvová.

Mastercard uvedla, že celosvětově od roku 2018 investovala do kybernetické bezpečnosti sedm miliard dolarů, tj. asi 166 miliard Kč. Podílela se také na startu více než dvacítky start-upů zaměřených na kybernetickou bezpečnost. V letech 2022 až 2023 zabránila technologie Safety Net společnosti Mastercard potenciálním ztrátám zákazníků v důsledku pokusů o globální podvody a kybernetické útoky za dvacet miliard dolarů (480 miliard Kč), což je rekordní částka, uvedla firma.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova