Zlato (oz) / USD
2 499,63
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Odborníci: Za listopadovým poklesem výstavby bytů je nedůvěra investorů

Za listopadovým poklesem výstavby a dostavby bytů v Česku, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), stojí nedůvěra investorů začínat nové projekty v době nepříznivých makroekonomických vlivů. Za odkladem stojí vysoké úvěry, inflace, ceny stavebních materiálů a stavebních prací. ČTK to sdělili oslovení odborníci. V posledních měsících se ale podle nich poptávka po bydlení opět zvyšuje. V letošním roce by tak po snížení úvěrových sazeb měla poptávka růst.

stavba
Za odkladem stojí vysoké úvěry, inflace, ceny stavebních materiálů a stavebních prací. Foto: iStock

„Pomalé prodejní tempo prvního pololetí loňského roku a vysoké stavební náklady měly silný vliv na odložení výstavby nových bytových projektů v Praze. Nedostatečná nabídka nových bytů přitom hraje dlouhodobě jednu z hlavních rolí v cenách bydlení. Aby se pražský trh dostatečně saturoval, musela by se nabídka alespoň zdvojnásobit a pravidelně doplňovat novými rezidenčními projekty,“ řekl generální ředitel Skanska Residential Petr Michálek. Do výstavby dalších projektů by se podle něj mohli investoři pustit poté, co poklesnou ceny některých stavebních materiálů.

Právě ceny stavebních materiálů jsou kromě drahých úvěrů hlavní překážkou ve výstavbě bytů také podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy. „Zrcadlí se v nich předně růst cen energií a ochromení mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců, které nastaly v důsledku odeznívání covidové pandemie a propuknutí války na Ukrajině. Počet dokončených bytů byl meziročně o takřka pětinu nižší, zejména kvůli propadu jejich počtu v rodinných domech,“ řekl Kovanda. Počet nových bytů v rodinných domech meziročně poklesl o 22,3 procenta, naopak v bytových domech byl počet o 18 procent meziročně vyšší.

Podle dat ČSÚ se v listopadu začalo stavět meziročně o 40,7 procenta méně bytů. Počet dokončených bytů klesl o 19,2 procenta. Celá stavební výroba meziročně klesla o 6,5 procenta. Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se proti stejnému období předchozího roku snížila o 7,7 procenta.

Pokles bytové výstavby o 40 procent je podle experta na reality a stavebnictví v KPMG Josefa Kupce alarmující. Propad ale může být zkreslený kvůli vyšší srovnávací základně z minulého roku. „Takový propad je překvapivý zejména v době, kdy je jedním z hlavních deklarovaných politických cílů zlepšit dostupnost bydlení. Nedostatečná je nabídka na primárním i sekundárním trhu. Nárůst nucených prodejů secondhandových bytů, kvůli nárůstu úrokových sazeb, se prakticky nekonal. Počet nabízených bytů se téměř nezměnil a zůstává na úrovni z let 2020 až 2022, tedy o přibližně 30 procent níže, než je desetiletý průměr,“ dodal Kupec.

Stavební úřady podle ČSÚ vydaly v listopadu 6159 stavebních povolení, meziročně o 11,7 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 41,9 miliardy korun, a meziročně tak vzrostla o 0,2 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova