Zlato (oz) / USD
2 029,28
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v prosinci stoupla na 8,84 procenta

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v prosinci 2023 stoupla meziměsíčně o 0,33 bodu na 8,84 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, který firma poskytla ČTK.

peníze, procento
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v prosinci 2023 stoupla meziměsíčně o 0,33 bodu na 8,84 procenta. Foto: iStock

Česká národní banka koncem prosince po měsících rozhodla o snížení základní dvoutýdenní repo sazby ze sedmi procent na 6,75 procenta. Tato změna ale podle odborníků nebude mít u spotřebitelských úvěrů v blízké době zásadní vliv. U úvěrů na cokoli je dobré sledovat i jiné parametry a porovnávat nabídky jednotlivých bank, uvedla analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů z Broker Consultingu Michaela Pudilová.

Prostá úroková sazba by podle ní neměla být u spotřebitelských úvěrů, které mají proti úvěrům hypotečním výrazně kratší splatnost a nižší poskytované částky, pro klienty tím nejsledovanějším ukazatelem, podle kterého by se měli rozhodovat. „Je nezbytné nabídky jednotlivých bank posuzovat také podle nabízených služeb a poplatků, které můžou výši měsíční splátky výrazně ovlivnit,“ řekla Pudilová. Nejčastější poplatky bývají za sjednání úvěrového produktu a měsíční poplatky za vedení úvěrového účtu. Jde ale také například o poplatek za čerpání úvěru či změny v úvěrovém účtu.

Mezi další poplatky, na které nelze zapomenout, patří ten za případné pojištění schopnosti splácet. Tento poplatek se odvíjí od výše poskytnutého úvěru a chrání žadatele před případným výpadkem splácení úvěrů například v případě dlouhodobé nemoci či invalidity. Vždy je ovšem dobré předem zjistit, na co všechno se uzavřené pojištění vztahuje. Některé banky nabízejí i více variant pojištění, upozornila Pudilová.

V posuzování úvěruschopnosti nastávají díky novele zákona o spotřebitelském úvěru drobné změny, které se týkají doplnění a upřesnění stávající úpravy. Pro ověření informací o výdajích spotřebitele může nyní banka nebo nebankovní poskytovatel úvěru využít i automatizované modely. Dále se zpřesňuje rozsah údajů, na základě kterých má poskytovatel úvěruschopnost spotřebitele posuzovat.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova