Zlato (oz) / USD
1 460,25
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
33 707,74
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,04 %
USD / CZK
23,08
0,01 %
Články
Ropa zdražuje, brzy vstoupí v platnost dohoda o snížení těžby

Ceny ropy na světových trzích včera přidaly téměř dvě procenta, k růstu přispívají zejména vyhlídky na omezení dodávek suroviny. Na konci týdne totiž vstoupí v platnost dohoda předních těžařských zemí o snížení produkce ropy.

Na konci týdne vstoupí v platnost dohoda předních těžařských zemí o snížení produkce ropy. Foto: iStock

Na konci týdne vstoupí v platnost dohoda předních těžařských zemí o snížení produkce ropy. Foto: iStock

Severomořská ropa Brent včera krátce před 18:00 SEČ vykazovala nárůst o zhruba 1,7 procenta na 56,10 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala také asi 1,7 procenta a nacházela se těsně pod 54 dolary za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nedávno s dalšími předními těžaři dohodla na snížení produkce suroviny s cílem podpořit její ceny. Členské země OPEC podle dohody sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Země v čele s Ruskem pak mají produkci omezit o 558.000 barelů denně. Podle zdrojů agentury Reuters by se 13. ledna mohla sejít komise, která bude na dodržování dohody dohlížet.

Podle analytika Oliviera Jakoba ze společnosti Petromatrix již ceny ropy nemají velký prostor k dalšímu růstu. „Dostat se nad 60 dolarů za barel bude obtížné,“ citovala Jakoba agentura Reuters.

(ČTK)