Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v důsledku pandemie covidu-19 a jejího dopadu na řadu hospodářských odvětví. Uvedl to mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice.

„Nově přicházející data naznačují, že vyhlídky mohou být o něco méně katastrofické než v době aktualizace globálního ekonomického výhledu 24. června. Části globální ekonomiky začínají oživovat,“ uvedl Rice. Foto: IMF

Mluvčí upozornil, že hospodářské údaje z Číny a z řady vyspělých zemí jsou lepší, než se očekávalo. Situace v mnoha rozvíjejících se zemích však podle něj zůstává nejistá a obavy vzbuzuje rovněž rostoucí zadlužení, napsala agentura Reuters.

MMF před třemi měsíci předpověděl, že světová ekonomika v letošním roce klesne o 4,9 procenta. Zhoršil tak svou dubnovou prognózu, ve které počítal s tříprocentním poklesem. Nové odhady hospodářského vývoje fond podle agentury AFP zveřejní 13. října.

„Nově přicházející data naznačují, že vyhlídky mohou být o něco méně katastrofické než v době aktualizace globálního ekonomického výhledu 24. června. Části globální ekonomiky začínají oživovat,“ uvedl včera Rice. Poukázal rovněž na známky počínajícího oživení světového obchodu.

„Zdůraznil bych však, že ještě nejsme mimo nebezpečí a že výhled zůstává velmi obtížný, zejména pro mnoho rozvíjejících se trhů mimo Čínu,“ dodal. Upozornil, že řada těchto zemí čelí pokračující slabosti domácí poptávky, nižší exportní poptávce a úbytku turistů.

„Celkově máme velké obavy, že tato krize zvrátí pokroky při snižování chudoby, kterých bylo dosaženo v posledních letech, a potlačí postup na cestě k cílům udržitelného rozvoje,“ uvedl mluvčí s odkazem na ambiciózní cíle, které před pěti lety stanovila OSN pro boj s chudobou a nerovností.

Minulý týden zlepšila výhled letošního vývoje globální ekonomiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta nyní počítá s poklesem o 4,5 procenta, zatímco v červnu předpovídala šestiprocentní propad.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika