Zlato (oz) / USD
2 320,84
0,79 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trh se zlatem si stále klade otázky

Počátkem března začala prudce stoupat cena zlata. Od té doby vzrostla o 14 procent a vytvořila řadu rekordů. Ale geopolitické napětí bylo vysoké už měsíce, dokonce roky, a pokud vůbec něco, zhoršil se jen výhled na snížení sazeb Fedu (centrální banky USA, pozn. aut.). To by však mělo cenu zlata srážet, ale stal se pravý opak.

Někteří investoři do zlata směřují k vyhlídce tvrdého přistání v americké ekonomice a spěchají s nákupem zlata, aby se zajistili. Ilustrační foto: iStock

Zkušení manažeři a analytici nabízejí velmi odlišné odpovědi na to, kdo nebo co vyhnalo zlato do bezprecedentních výšin. „Obává se centrální banka o roli dolaru jako ekonomické zbraně?“ klade otázky The Economics Times.

„Nevěří fondy, že Fed bude držet vysoké úrokové sazby? Co přitahuje armádu algoritmických obchodníků ke zlatu? Jen to, že roste? Tvrdohlavá inflace a obavy z tvrdého přistání? Oslabující měny? Blížící se volby? Nebo všechno dohromady?“

Záhada přiměla zasvěcené zkoumat masivní globální obchod, který se rozprostírá od burzovních opcí a fondů od New Yorku po Šanghaj a dál k fyzickému zlatu do Londýna a dál přes celosvětovou síť dealerů prodávajících slitky, mince a šperky všude a každému.

PSALI JSME: Ekonomická novinka: Úrokové sazby prý drží cenu zlata

Je to neprůhledný a složitý svět, přestože se trh a regulační orgány již léta snaží zvýšit transparentnost a přístup k datům, což by mělo zjistit, proč zlatá kometa popírá gravitaci. A nejde o maličkost. Jde o jeden z nejstarších skladů bohatství na světě.

Snadná odpověď by zněla takto: Jsou to hlavně centrální banky, stejně jako velké instituce a obchodníci, připravující se na přechod k nižším sazbám. Jsou to čínští spotřebitelé, kteří se obávají vadnoucích výnosů v jiných aktivech a znehodnocování měny.

Ale tyto skupiny byly býčí silou ceny zlata už měsíce ba i roky v případě centrálních bank. Analytici vyzbrojeni lepšími tržními daty, než kdy měli, přesto vágním způsobem říkají: Jsou to všichni najednou a nikdo konkrétní.

PSALI JSME: Správci velkých fondů naskakují do zlatého vlaku

Stálý odliv investic z fondů ETF krytých zlatem naznačuje, že hlavní kohorta diktující obvykle cenu zlata v dnešním boomu chybí. Nebo na něm vydělává.

„To je jeden z nejbizarnějších jevů, které jsem kdy viděl,“ řekl deníku prezident ETF Store Nate Geraci. „Obzvlášť v situaci, kde poptávka po zlatě je velmi silná jinde, ať jsou to nákupy centrálních bank nebo přímé nákupy individuálními a soukromými investory.“

Citigroup to vysvětluje vybíráním zisků investory, kteří zlato nakoupili před lety. Skutečnost, že značné výběry neměly větší dopad na cenu naznačuje silnou poptávku centrálních bank, které po tomto zlatě skočily. „Navíc existují další investoři, kteří nakupují fyzické zlato, proto to nemá žádný dopad,“ píší The Economics Times.

PSALI JSME: Zlato se vydalo na dlouhou cestu

„Hádejte, kam to jde: Na mimoburzovní trh, který rozjely centrální banky. Celkový objem obchodů však překonává počet oznámených kontraktů, což naznačuje frenetický nárůst denního obchodování algoritmických fondů, ve kterých vynikají.“

Aby to analytiky nemátlo, když nedávná data americké ekonomiky ukázala, že snížení sazeb Fedu přijde později a bude mělčí, než se před pár měsíci očekávalo. Teoreticky by to mělo být pro zlato negativní, tím spíš, když investoři tlačí nahoru dolar, což výrazně zdražilo zlato pro kupce na hlavních trzích v Číně a v Indii.

Proč tedy poptávka po nevýnosném aktivu stoupá? To je velká otázka. Do očí bijící dírou v příběhu posledních pěti týdnů je to, ač se stále očekává, že Fed letos začne snižovat sazby – což by mělo prospět zlatu – mnoho investorů tomu ve skutečnosti věří míň než před několika měsíci.

PSALI JSME: Tajemný kupec zlata objeven?

A tak jednou z možností je, že někteří investoři do zlata směřují k vyhlídce tvrdého přistání v americké ekonomice a spěchají s nákupem zlata, aby se zajistili.

Tato myšlenka by mohla poskytnout jedno z vysvětlení pro kuriózní pohyb na trhu se zlatem v posledních týdnech – vztah ostře sledovaného rozpětí mezi cenou zlata a úrokovými sazbami v USA. Může signalizovat, že nervózní investoři se dožadují zlata, aby získali ochranu před potenciálními otřesy.

„To, co se děje, se vzpírá mnoha normálním úvahám, zvláště pokud jde o stále vysoké sazby,“ prohlásil šéf komoditní strategie Saxo Bank Ole Hansen. „Myslím, že příběh se ubírá směrem k tvrdošíjné inflaci a možná tvrdému přistání okořeněnému spoustou geopolitické nejistoty a deglobalizace, která pohání poptávku centrálních bank.“

Ale i tento výstřel směřuje do tmy. Je to jako tvrzení, že za drahé zlato může všechno, nebo nic.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato je teď levnější, ale co bude dál?

(rek)

Další z kategorie Zlato