Zlato (oz) / USD
2 317,08
0,63 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Falešné zlato pod plamenem tmavne

Zatímco Čína dlouho profitovala z výroby padělků od kabelek přes sportovní potřeby po hodinky, nyní na padělatelský ráj doplácejí sami Číňané. Současná zlatá horečka se totiž nevyhnula ani internetovým obchodům a spolu s tím vzrostl i prodej falešného zlata. V roce 2023 Čína předstihla Indii a stala se největším kupcem zlatých šperků na planetě. Vloni to bylo 603 tun. Tisíce lidí v Číně však byly ošáleny, když si koupili „zlato 999“ on-line.

Falešné zlato při vyšší teplotě tmavne nebo odhaluje nazelenalou barvu, zatímco ryzí zlato působením tepla zesvětluje. Ilustrační foto: iStock

Nejčistší forma zlata se označuje jako zlato 999, protože obsahuje 99,9 procenta vzácného kovu. U klenotníků jde o 24karátové zlato. „A s tím jsou problémy, protože stále víc Číňanů se snaží vložit své úspory do zlata,“ řekl ekonomickému serveru CNBC generální ředitel China Market Research Group Shaun Rein.

Zprávy o nárůstu podvodů se zlatem se objevily v tamních médiích a na webech pro ochranu spotřebitelů. „Poptávka po zlatě v kombinaci s nenáročnými čínskými spotřebiteli a investory, kteří nejsou schopni rozlišit 24karátové zlato od kovu nižší kvality, se staly úrodnou půdou pro podvodníky,” konstatoval Rein.

PSALI JSME: Megaskandál s falešným zlatem a tajemný svědek

Jeden uživatel, který si koupil pět zlatých přívěsků za asi 280 dolarů na platformě e-commerce Taobao, později uvedl, že podvod objevil při domácím testu plamenem. Falešné zlato při vyšší teplotě tmavne nebo odhaluje nazelenalou barvu, zatímco ryzí zlato působením tepla zesvětluje.

„Ve snaze ochránit spotřebitele před podvodníky vydala čínská vláda pokyny, jak identifikovat pravost zlatých šperků. Například podle zvuku dopadu, když jsou šperky upuštěny na podlahu, nebo test kyselinou dusičnou. Pokud kapka kyseliny odhalí zelenou barvu, je zlatý předmět vyroben z jiného kovu nebo je pouze pozlacený,“ cituje CNBC z vládní směrnice.

PSALI JSME: Číňané mění měď ve zlato

„Spotřebitel, který je obeznámen se zlatem, by navíc mohl rozpoznat padělek podle váhy ve vztahu k jeho velikosti a objemu,“ dodává Nikos Kavalis, partner poradenské společnosti pro výzkum drahých kovů Metals Focus. „Falešné šperky je možné rozpoznat i podle tvrdosti – zlato 999 je velmi měkké,“ doplnil.

Falešné zboží není v Číně novým fenoménem. Ekonomická velmoc je lídrem v oblasti padělaných a pirátských produktů a podporují ji lidé, kteří si buď neuvědomují, že kupují padělky, nebo ti, kteří je kvůli nízké ceně aktivně vyhledávají. A se zlatem to není jinak.

PSALI JSME: Zlato a.s. varuje před propracovanými padělky investičních zlatých slitků

(rek)

Další z kategorie Zlato