Zlato (oz) / USD
2 320,02
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Březnový propad stavební produkce je zklamáním

Meziroční i mezičtvrtletní propad stavební produkce v letošním březnu, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), je podle analytiků oslovených ČTK velkým zklamáním. Na vině jsou podle nich stále vysoké úrokové sazby, zdlouhavé povolovací procesy a nejistota investorů začínat nové projekty.

stavba
Meziroční i mezičtvrtletní propad stavební produkce v letošním březnu, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Foto: iStock

Významný propad zaznamenalo hlavně pozemní stavitelství, tedy například výstavba bytových domů či kanceláří. Až s jejich větší výstavbou lze očekávat ve stavební výrobě lepší čísla. Hodnoty nejsou příznivé ani za celé letošní první čtvrtletí, přesto se očekává, že za letošní rok stavební produkce vykáže pozitivnější čísla než loni.

Stavební výroba se podle ČSÚ v březnu meziročně propadla o 8,3 procenta, což je nejvýraznější pokles za více než tři roky. Produkce ve stavebnictví poklesla i v meziměsíčním srovnání, a to o 7,8 procenta. „Asi těžko se dá tento výsledek svádět na počasí, protože letošní březen byl z pohledu teplot mimořádně příznivý. Hlavním problémem stavebnictví, a to především pozemního, zůstávají nové zakázky. Když si vezmeme na pomoc měsíční průzkumy důvěry, tak právě u zakázek jsou firmy stále velmi skeptické,“ řekl ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Českému stavebnictví podle analytika BH Securities a ekonomického poradce premiéra Štěpána Křečka pomůže snižování úrokových sazeb. Ty jsou ale zatím stále poměrně vysoké, míní. Větším problémem podle něj je ale komplikovaná legislativa a nesmyslné regulace. „České stavebnictví dlouhodobě trápí jedny z nejkomplikovanějších stavebních předpisů ze všech zemí vyspělého světa. Máme velmi dlouhé povolovací procesy, což zbytečně prodražuje výstavbu. To bohužel vede ke špatně dostupnému vlastnickému bydlení, na které má problémy dosáhnout i střední třída,“ dodal Křeček.

Česká národní banka (ČNB) snížila začátkem května základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta. Ta se tak dostala na nejnižší úroveň od počátku května 2022. Podle některých expertů ale pokles hypotečních sazeb nemusí nutně kopírovat snižování sazeb úrokových ze strany ČNB.

Stavební produkce v letošním prvním čtvrtletí podle ČSÚ meziročně klesla o čtyři procenta. V porovnání se čtvrtým čtvrtletím 2023 byla produkce vyšší o procento. Výraznější pokles byl zaznamenán v segmentu pozemního stavitelství, jehož produkce meziročně klesla o 7,4 procenta. Produkce v inženýrském stavitelství vzrostla o 5,7 procenta, čemuž přispěla i nízká srovnávací základna.

Navzdory čtvrtletnímu poklesu ale Jan Vejmělek. ekonom Komerční banky, očekává v letošním roce zlepšení situace. „V souvislosti s pokračující solidní investiční aktivitou, dalším snižováním úrokových sazeb, a tedy zlevňováním financování, a celkovým zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se během roku tento obrázek projeví i na stavební aktivitě. Za celý letošní rok tak čekáme, že stavebnictví po loňském poklesu o 2,6 procenta nakonec vykáže mírný růst ve výši nízkých jednotek procent,“ uvedl Vejmělek.

(ČTK)

Další z kategorie Články