Zlato (oz) / USD
2 319,69
0,75 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato za ceny Českého statistického úřadu by šlo na dračku

Podivná data ohledně importu a exportu zlata generuje Český statistický úřad (ČSÚ). Podle posledních z února bylo do Česka dovezeno 313 kilogramů zlata a vyvezeno rovněž 313 kilogramů zlata. Na tom by nemuselo být nic divného.

Zlato za ceny Českého statistického úřadu by šlo na dračku. Ilustrační foto: Shutterstock

Prostě se to v jednom měsíci tak náhodou sešlo, jak nám úřad potvrdil. Klopotnější však bylo vysvětlení, proč hodnota dovezeného zlata byla vyčíslena na 475 milionů korun, zatímco stejné množství vyvezeného zlata jen na 161 milionů korun.

„Že vývoz i dovoz vyšel na obou směrech v daném období (únor 2024, pozn. aut.) je náhoda… Ve statistice na straně vývozu může být zachyceno i reexportované zboží, tedy zboží, které se do ČR někdy v minulosti dovezlo,“ sdělil redakci portálu Zlato.cz Vladimír Cába, vedoucího oddělení datové podpory zahraničního obchodu ČSÚ.

Vyjádření k rozdílným cenám zlata bylo následovné: „Pokud se podíváme na strukturu zboží v KN8, tak je vidět, že vývoz je hlavně ve zboží – 71081200 KN, zatímco dovoz je v 71081310 KN, což může mít vliv na danou výslednou poměrovou cenu za jednotku.

PSALI JSME: Letošní dovoz zlata do Česka mírně v kladných číslech

Cena vývozu nebo dovozu v daný měsíc nemusí korespondovat s cenou na burze. Ve skupině zboží 7108 s pomocí Generálního ředitelství cel (GŘC) prověřujeme, zda subjekty vykázaly dané hodnoty správně.“

K tomu je třeba vysvětlit, že tajemný kód 71081200 KN (kombinovaná nomenklatura, pozn. aut.) znamená, že jde o „zlato, včetně zlata pokoveného platinou, netepané (kromě mincovního zlata a zlatého prachu)“, jak zní přesná definice Generálního ředitelství cel. Dovoz klasifikovaný jako 71081310 KN uvádí „tyče, pruty, dráty a profily; desky; plechy a pásy o tloušťce > 0,15 mm“.

Z obou Cábou citovaných kategorií zlata bylo podle oficiálních dat ČSÚ do Česka v únoru dovezeno 202 kilogramů a vyvezeno 244 kilogramů zlata. Od mluvčího ČSÚ Pavla Hortiga jsme však dostali jiná čísla: Celkový dovoz 132 kilogramů zlata v ceně 168 milionů korun a vývoz 352 kilogramů zlata ve statistické hodnotě jen necelých 160 milionů korun.

PSALI JSME: Vysoká cena loni zabrzdila dovoz zlata do Česka

Disproporci mezi daty uvedenými na webu tuzemských statistiků a daty zaslanými odborem komunikace ČSÚ Pavel Hortig vysvětluje takto: „Jen upozorňuji, že data za únor 2024 jsou ‚živá‘ a stále se ještě aktualizují, takže nejsou definitivní a jsou platná k dnešnímu dni.“ To bylo zhruba před týdnem.

Pokud je deklarace množství dovezeného a vyvezeného zlata správně, je těžko obhajitelné, jak kilogram zlata razantně změní svou hodnotu jen tím, že se zařadí do jiné škatulky.

U dovozu vychází na 785 tisíc korun, zatímco u vývozu na 454 tisíce korun. Ani jedna statistická hodnota ani zdaleka nedosahuje skutečné cenu zlata na londýnském trhu, kde se kilogram zlata v únoru obchodoval za 1,53 milionu korun.

PSALI JSME: Statistický úřad: Česko se v listopadu stalo exportérem zlata

I když se podíváme na neaktualizovaná data shodného vývozu a dovozu v objemu 313 kilogramů zlata, jak uvádí web statistického úřadu, opět docházíme ke zvláštním počtům: Cena kilogramu zlata při dovozu je vyčíslena na 1,4 milionu korun, avšak při vývozu na pouhých 514 tisíc korun.

Pro úplnost jsme se obrátili i na Generální ředitelství cel, které nesleduje pohyb zlata přes hranice uvnitř Evropské unie, ale pouze ze zemí mimo ni.

„Udělali jsme si analýzu dovozních a vývozních dat a zasílám následující objemy dovozu a vývozu zlata. Ze třetích zemí bylo v únoru dovezeno 19 položek zlata v celkové hmotnosti 30 kg a hodnotě 42 833 164 Kč. Vyvezeno bylo 19 kg zlata v hodnotě 29 1229 26 Kč,“ napsala tisková mluvčí GŘC Hana Prudičová.

Dovoz kilogramu zlata v ceně 1,42 milionu korun a vývoz kilogramu zlata za 1,53 milionu korun odpovídá světové ceně zlata v únoru. Tvrzení prezentované ČSÚ, že s pomocí GŘC prověřuje, zda subjekty vykázaly hodnoty správně, tak pozbývá věrohodnosti.

PSALI JSME: Češi si v roce 2022 pořídili 2,4 tuny investičního zlata

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato