Zlato (oz) / USD
2 326,16
1,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dynamické fondy penzijního spoření vynesly v 1. čtvrtletí v průměru 7,5 procenta

Dynamické fondy doplňkového penzijního spoření vynesly v prvním čtvrtletí 2024 v průměru 7,48 procenta, vyvážené fondy 4,15 procenta a konzervativní fondy 0,98 procenta. ČTK o tom informovala Asociace penzijních společností.

spoření
Dynamické fondy doplňkového penzijního spoření vynesly v prvním čtvrtletí 2024 v průměru 7,48 procenta, vyvážené fondy 4,15 procenta a konzervativní fondy 0,98 procenta. Foto: iStock

„V prvním letošním kvartálu připsaly dynamické fondy průměrně téměř 7,5 procent, čímž navázaly na loňský rok, který uzavíraly s průměrným zhodnocením přes dvacet procent. Daří se také vyváženým fondům,“ uvedl prezident asociace Aleš Poklop.

Dynamické penzijní fondy těžily v prvním čtvrtletí z růstu většiny akciových trhů, řekl ČTK oblastní ředitel společnosti 4fin Jan Schwarzbach. Vyvážené fondy zase podle něj vydělávají díky růstu cen dluhopisů, které se vzpamatovávají z větších propadů minulých let. Dobrá loňská a letošní výkonnost, v kombinaci s úpravou státních příspěvků, která přijde v červenci, vede ke zvýšenému zájmu právě o tento produkt zajištění na stáří, dodal.

Penzijní fondy sice dosáhly v poslední době na dobré výsledky, dlouhodobě se jim ale nedaří porážet širší akciové trhy, uvedl analytik Portu Lukáš Raška. Připomněl, že podle asociace za posledních deset let zhodnotily peníze účastníků průměrně o 5,6 procenta. Například hodnota indexu MSCI World se mezi lety 2013 a 2023 zvýšila průměrně ročně o 8,8 procenta, amerického indexu S&P 500 pak o 12,3 procenta. Investicí do penzijního fondu účastníci ještě dosáhnou na státní příspěvek, jeho význam na výsledné zhodnocení ale s množstvím investovaných financí klesá, podotkl.

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, v roce 2023 klesl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. V transformovaných fondech, kam nyní není možné vstupovat, bylo koncem roku 2,436 milionu lidí. Doplňkové penzijní spoření, které penzijní připojištění od roku 2013 nahradilo, mělo 1,787 milionu lidí.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, naopak nabízí možné vyšší zhodnocení. Lidé se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Od letošního ledna si lidé mohou odkládat peníze na důchod také do daňově zvýhodněného takzvaného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). DIP stejně jako stávající důchodové spořicí produkty umožňuje daňovou úlevu. Ze základu daně je možné každý rok odečíst až 48 000 korun za předpokladu, že produkt bude jeho majitel využívat aspoň deset let a majetek, včetně výnosů, z něj nevybere před dosažením 60 let.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín