Zlato (oz) / USD
2 367,11
2,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

DPA: Čína přitáhne otěže firmám obchodovaným na zahraničních burzách

Množící se vstupy čínských firem na burzy v zahraničí jsou Pekingu trnem v oku. Obává se, že zahraniční úřady – třeba ty ve Spojených státech – získají přístup k jejich veškerým datům. Čínská vláda proto oznámila výrazně přísnější kontroly čínských společností, které si chtějí opatřit kapitál na veřejných zahraničních trzích.

DPA: Čína přitáhne otěže firmám obchodovaným na zahraničních burzách. Foto: iStock

„Nová pravidla cílí zvláště na „datovou bezpečnost, přeshraniční tok dat a spravování důvěrných informací“, vyplývá podle agentury DPA z dokumentu pekingské státní rady, zveřejněného ve středu. Budoucí primární veřejné nabídky akcií (IPO) mají napříště podléhat schválení.

Čínský regulátor cenných papírů chce také podle agentury Bloomberg odstranit předchozí regulační mezery, které čínští technologičtí giganti využívali pro vstup na americké nebo hongkongské burzy prostřednictvím investičních společností v daňových rájích, jako jsou Kajmanské ostrovy nebo Britské Panenské ostrovy. V budoucnu bude potřeba žádat o povolení.

Od doby, kdy se před šesti měsíci na poslední chvíli neuskutečnilo velmi očekávané rekordní IPO finanční skupiny Ant Group, která patří největší světové internetové obchodní platformě Alibaba, přitáhly čínské úřady otěže i dalším technologickým společnostem a platformám. Na jedné straně se zdá, že se jim internetové korporace začaly jevit jako příliš silné, na druhou stranu se na spojení se zahraničím dívají s podezřením. V Šanghaji se také otevřel domácí trh slibných firem, který má konkurovat newyorské burze Nasdaq.

Znepokojení nad tím, co se v cizině stane s rostoucím objemem dat čínských technologických společností, vyjádřil také mluvčí pekingského ministerstva zahraničí Wang Wenbin, který USA označil za „největší hrozbu pro globální kybernetickou bezpečnost“. Kritizoval Washington za sledování „doma i v zahraničí“ a obvinil ho z krádeží dat a z narušování soukromí. „To USA přinutily firmy, aby instalovaly zadní vrátka a získávaly údaje o uživatelích,“ řekl.

Nová pravidla pro společnosti obchodované v zahraničí mají podle oznámení státní rady regulovat důvěrnost a odpovědnost za bezpečnost informací. Dohled se zpřísňuje „za účelem řešení rizik a mimořádných událostí“. Je prý ale také zapotřebí zlepšit systém uplatňování a prosazování čínských zákonů o kapitálovém trhu v zahraničí. Rozsáhlý vládní dokument dále uvádí, že se mají upravit předpisy pro povolování IPO v zahraničí.

Oznámení přichází po překvapivém opatření přijatém úřady proti přednímu čínskému provozovateli alternativní taxislužby Didi. Konkurent americké společnosti Uber, který působí také v dalších 16 zemích, jako je Austrálie, Brazílie, Mexiko a Rusko, minulý týden vstoupil na akciovou burzu v New Yorku, i když mu úřad pro dohled nad kybernetickou bezpečností doporučoval krok odložit. Krátce po IPO začaly čínské orgány firmu vyšetřovat pro pochybení při zacházení s nasbíranými údaji, načež se cena akcií Didi propadla. Podobná vyšetřování úřady zahájily také se třemi dalšími čínskými společnostmi nedávno uvedenými na burzy ve ve Spojených státech.

Počet firem kótovaných v USA – bez ohledu na politické napětí mezi Washingtonem a Pekingem – vzrostl za posledních sedm měsíců o 14 procent, uvedly hongkongské noviny South China Morning Post. Čína byla v první polovině roku za třetinou všech výnosů z IPO na světě, a byla tak nejúspěšnější ze všech zemí. Ve Spojených státech se aktuálně obchoduje s akciemi 250 čínských firem.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika