Zlato (oz) / USD
2 357,32
2,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Argentina zavádí kvůli vysoké inflaci bankovku v hodnotě 10 000 pesos

Argentinská centrální banka zavádí novou bankovku v hodnotě 10 000 pesos (zhruba 262 Kč). Je to pětkrát vyšší hodnota, než jakou měla v této jihoamerické zemi dosud nejhodnotnější bankovka. Centrální banka o tom informovala na svém webu. Zavedením bankovky s vysokou nominální hodnotou reaguje na devalvaci, za kterou stojí dlouhotrvající vysoká inflace. Ta patří k nejvyšším na světě a kvůli špatné hospodářské situaci byla ve čtvrtek v zemi generální stávka.

Argentina
Argentinská centrální banka zavádí novou bankovku v hodnotě 10 000 pesos (zhruba 262 Kč). Foto: www.bcra.gob.ar

Nové bankovky začaly tento týden dávat do oběhu pobočky bank po celé zemi. Jsou na nich portréty Manuela Belgrana, jednoho z otců zakladatelů Argentiny, a Maríi Remedios del Valle. Belgrano navrhl na začátku 19. století argentinskou vlajku. María Remedios del Valle je považována za hrdinku boje za nezávislost z tohoto období a často se oslavuje jako „matka vlasti“.

Mnoho lidí v Argentině nosí hotovost pro jednoduché transakce po kapsách, někdy dokonce v kufrech, píše týdeník Spiegel. Roční míra inflace v zemi dosáhla v březnu 287 procent.

Nová bankovka má usnadnit transakce mezi uživateli, zefektivnit logistiku finančního systému a výrazně snížit náklady na pořízení hotovosti, uvedla centrální banka. Hotovost je v Argentině stále nejoblíbenějším platebním prostředkem. Obchodníci někdy nabízejí vysoké slevy, které mají zákazníky motivovat k elektronickým platbám.

Bankovka v hodnotě 1000 pesos byla v Argentině zavedena teprve v roce 2017. V té době měla hodnotu v přepočtu asi 1350 Kč, dnes je to pouze přes 25 Kč. Nejvyšší nominální hodnotu měla dosud bankovka s hodnotou 2000 pesos. V lednu centrální banka oznámila, že ještě letos hodlá zavést bankovku v nominální hodnotě 20.000 pesos.

Argentinské odbory ve čtvrtek uspořádaly protest proti úsporným opatřením a plánovaným reformám, které prosazuje nový prezident Javier Milei. V zemi se zastavila veřejná doprava, zavřely se supermarkety, letiště i banky. Přerušeno bylo i zpracování obilí, které je klíčové pro ekonomiku, a zavřely také obilné přístavy.

Milei v polovině června přijede do České republiky. Převezme výroční cenu Liberálního institutu a 18. června bude mít v Praze přednášku.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky