
Youssef Taqizadegan, šéf unie zlatníků a klenotníků v Mašhadu, prozradil, že napětí eskalovalo poté, co prodejci zlata dostali pokyn zaregistrovat své zásoby zlata v takzvaném národním obchodním systému. To vedlo k rozsáhlým protestům a přimělo mnoho prodejců zlata, aby solidárně uzavřeli obchody.
„Stávku, která nevykazuje žádné známky ústupu, podpořila nejen obava z nových daní, ale i neochota podrobit se kontrole národního obchodního systému. Nader Bazrafshan, šéf Teheran Gold, Coin and Jewelry Union řekl státním novinám Sharq, že prodejci zlata se brání registraci svého dlouhodobého kapitálu a zásob ve vládním obchodním systému,“ uvedl íránský opoziční web NCRI.
S půl milionem lidí zaměstnaných v íránském zlatém průmyslu a 70 tisíci aktivních členů zlatého cechu jsou dopady stávky značné. A nejde o ojedinělý incident. K podobným stávkám došlo i v jiných íránských městech včetně Urmie, Isfahánu, Qomu, Teheránu, Bandaru, Abbasu a Tabrízu, což dokresluje celkovou nespokojenost mezi prodejci zlata.
PSALI JSME: Íránská policie zatkla obchodníky se zlatem
Vládní daňová politika prezidenta Ebráhíma Raísího a podporovaná parlamentem, je hlavním bodem sváru. Nepokoje rozdmýchaly zprávy o navrhované 25% dani z prodeje zlata a šperků, i když byly zpočátku popřeny. Po týdenní stávce v prosinci 2023 ministr hospodářství a financí Ehsan Khandouzi přistoupil na požadavky prodejců zlata a oznámil ústup od komplexní registrace v obchodním systému.
Protesty však v různých obdobích od ledna letošního roku pokračovaly vzhledem k tomu, že se mají připravovat nová zdanění různých trhů, včetně zlata, financí, bydlení nebo automobilů. Napětí zůstává vysoké a trh se zlatem již pociťuje značné dopady, uvedl server Iran International.
„Nedávné zapečetění obchodů se zlatem v Mašhadu je ostrou připomínkou tendence íránského režimu uchylovat se k represím jako primárnímu nástroji řešení nesouhlasných postojů,“ píše web demokratické koalice íránských opozičních organizací a osobností NCRI, která má ambice být demokratickou alternativou náboženské diktatury.
PSALI JSME: Íránci se zbavují riálu a nakupují zlato
(rek)