Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kde se ukrývají zlaté poklady nejbohatších národů

Centrální banky drží 35 500 tun zlata, což je zhruba jedna pětina zlata, které kdy bylo vytěženo. Většinu zlata nakoupily v posledním desetiletí. Centrální banky si pořizují zlato z řady důvodů: Ke zmírnění rizika, zajištění proti inflaci či podpoře ekonomické stability.

Zlato je kotva důvěry pro finanční systém. Pokud se systém zhroutí, zásoba zlata poskytuje kolaterál pro nový začátek. Zlato také dává důvěru v sílu centrální banky. A z toho plynoucí pocit bezpečí. Ilustrační foto: iStock

Světová rada pro zlato v nejnovějším průzkumu zveřejněném v červnu uvedla, že 61 procent centrálních bank očekává, že se globální zlaté rezervy během příštích 12 měsíců zvýší. Téměř tři čtvrtiny za hlavní faktor při nákupech zlata považují dlouhodobé uchování hodnoty.

Centrální banky přidaly v roce 2021 do svých trezorů 463 tun zlata, což signalizuje významný obrat v poptávce po desetiletém minimu 255 tun v roce 2020. Čtvrtina centrálních bank plánuje další růst svých zlatých rezerv a již druhý rok po sobě žádná banka neuvedla, že by plánovala snížit držbu zlata.

PSALI JSME: 3 000 dolarů za unci zlata? Centrální banky, které zlato nakupují, by mohly být katalyzátorem ceny

Pokud jde o největší zlaté rezervy, je centrální banka USA na prvním místě s 8133,5 tunami v hodnotě 528 miliard dolarů. Americké zlato je uloženo v Denveru, Fort Knoxu a West Pointu. Na druhém místě je německá Bundesbank s 3358,5 tunami zlata. Stejně jako mnoho centrálních bank i ta německá skladuje více než polovinu zlata v zahraničních lokalitách v New Yorku, Londýně a Francii.

Zahraniční zlaté rezervy Bundesbanky byly zpochybněny v roce 2012, kdy německý Spolkový účetní dvůr otevřeně kritizoval nedostatečné audity uloženého zlata. Bundesbank poté zahájila náročný proces repatriace svých zlatých zásob.

PSALI JSME: Zlatý bunkr ve Fort Knoxu ukrývá i tuny morfia

Do roku 2016 bylo do Německa převezeno více než 583 tun zlata. Téměř polovina německého zlata je uložena ve Frankfurtu nad Mohanem, víc než třetina v New Yorku, osmina v Londýně a něco málo v Paříži.

Zlatá rezerva 2814 tun držená Mezinárodním měnovým fondem (MMF) je třetí největší na světě. Byla nashromážděna především při svém založení v roce 1944. Tehdy bylo rozhodnuto, že 25 procent počátečních úpisů a následných zvýšení kvót musí být zaplaceno ve zlatě. Od roku 1944 MMF také přidává zlato prostřednictvím splácení dluhů členských zemí.

PSALI JSME: Přestěhuje Německo zbývající zlato z USA?

Banca d’Italia začala hromadit zlato v roce 1893, kdy se tři samostatné finanční ústavy sloučily do centrálního. Od té doby jejich 78 tun pomalu vzrostlo na 2451,8 tuny. Stejně jako Německo skladuje Itálie části svých rezerv za mořem. Celkem je 141,2 tuny ve Spojeném království, 149,3 tuny ve Švýcarsku a 1061 ve Federálním rezervním systému USA. V Itálii je umístěno 1100 tun zlata.

Banque de France má všech 2436,5 tuny zlatých rezerv po ruce. Kov je uložen v podzemním trezoru banky zvaném La Souterraine; nachází se 27 metrů pod úrovní ulice. Zlaté trezory La Souterraine v Paříži jsou i jedním ze čtyř depozitářů zlata Mezinárodního měnového fondu.

PSALI JSME: Francie tajně repatriovala veškeré své měnové zlato

Centrální banka Ruské federace vlastní 2301,6 tuny zlata. Stejně jako Francie se i ruská centrální banka rozhodla skladovat veškeré fyzické zlato doma. Dvě třetiny v bankovní budově v Moskvě a zbývající třetinu v Petrohradu.

Většina žlutého kovu je ve formě velkých zlatých slitků o váze mezi 10 a 14 kilogramy. Rusko, které je třetím největším producentem zlata, je stabilním odběratelem drahého kovu zhruba od roku 2007, nejvíc od roku 2015 do začátku roku 2020. Ruské rafinérie mají nyní zakázáno prodávat zlaté slitky v Londýně.

PSALI JSME: Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

Čínská lidová banka (PBoC) skladuje 1948,31 tuny zlata, z čehož většina byla nakoupena po roce 2001, kdy měla v rezervě 400 tun zlata, ale za méně než dvě desetiletí se tento počet vyšplhal o 487 procent.

PBoC také vydává zlatou minci Panda, která je nyní jednou z pěti nejlepších zlatých mincí vydaných centrálními bankami. Patří mezi American Eagle, kanadský Maple Leaf, jihoafrický Krugerrand a australský Gold Nugget.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

Švýcarská národní banka drží osmé největší zlaté rezervy. Jejich 1040 tun vlastní stát, ale centrální banka je spravuje. Po letech neprůhlednosti ohledně zlatého pokladu země byla v roce 2011 spuštěna kampaň Save our Swiss Gold. Publicita vyvrcholila celostátním referendem v roce 2014, v němž občané hlasovali o třech návrzích.

Prvním, zda má být veškeré zlato uloženo ve Švýcarsku. Další dva se zabývaly možností centrální banky obchodovat se zlatem z rezerv a držet 20 procent aktiv ve zlatě (dnes je to 6 %, pozn. aut.). Referendum bylo neúspěšné, ale přimělo banku k větší transparentnosti. Banka uvedla, že 70 procent zlatých rezerv je ve Švýcarsku, 20 procent v Bank of England a 10 procent v Bank of Canada.

PSALI JSME: Švýcarská centrální banka je se svým zlatem spokojena

Veřejné informace o zlatých rezervách Bank of Japan je těžké získat. V roce 2000 ostrovní stát držel přibližně 753 tun žlutého kovu. Do roku 2004 ztěžkl sklad zlata Bank of Japan na 765 tun a zůstal na této úrovni až do března 2021, kdy země nakoupila 80,8 tuny zlata.

Reserve Bank of India je další centrální bankou, která v posledních letech začala navyšovat zlatá aktiva; většina nákupů se uskutečnila v posledních dvou letech. Zatímco 453,5 tuny zlata leží v Bank of England a ve Švýcarsku sídlící Bance pro mezinárodní vypořádání (Bank of International Settlements), v Indii je drženo 295,8 tuny zlata.

PSALI JSME: Nizozemská centrální banka přesouvá část národních zlatých rezerv

Stejně jako Švýcarsko i nizozemská centrální banka skladuje asi 38 procent z 612,5 tuny svého zlata v Kanadě. Dalších 31 procent v podobě 15 tisíc zlatých slitků je uloženo v domácím trezoru, zbývajících 31 procent se nachází v newyorské Federální rezervní bance. Nizozemská národní banka uvádí, že averze zlata k riziku z něj činí nejvyšší aktivum bezpečného přístavu.

„Zlato je kotva důvěry pro finanční systém. Pokud se systém zhroutí, zásoba zlata poskytuje kolaterál pro nový začátek. Zlato také dává důvěru v sílu centrální banky. A z toho plynoucí pocit bezpečí,“ cituje banku server Investing.com. Takový pocit Česká národní banka svým občanům svými 11,2 tuny zlata poskytnout nedokáže.

PSALI JSME: ČNB v červnu nakoupila 300 kilogramů zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato