Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

„Mezinárodní rezervy k 18. únoru 2022 představovaly 643,2 miliardy dolarů. Tyto údaje budou použity ve všech publikacích v následujících třech měsících od 18. února 2022,“ uvedla nedávno ruská centrální banka, Bank Rossii.  A to navzdory předchozímu oznámení, že od dubna obnoví program nákupu zlata. 

Skutečný stav ruských zlatých rezerv by mohl být ukazatelem toho, jak země zvládá válečné požadavky na svou ekonomiku. Ilustrační foto: Shutterstock

„Není pochyb o tom, že nutnost financovat válku na Ukrajině, pro kterou se část ruských vytvořených zlatých rezerv – oficiálně pátých největších národních rezerv podle údajů Mezinárodního měnového fondu, vedla k potřebě utajit obchody se zlatem,“ píše komentátor Lawrie Williams na webu Sharpspixley.

Rusko je buď druhým, nebo třetím největším producentem zlata na světě (v závislosti na tom, čí údaje jsou nejpřesnější, pozn. red.), takže má přístup k dostatečnému množství zlata doma vytěženého, aby mohlo své rezervy doplňovat.

PSALI JSME: Ruská centrální banka obnoví nákupy zlata od domácích bank

„Skutečný stav ruských zlatých rezerv by mohl být ukazatelem toho, jak země zvládá válečné požadavky na svou ekonomiku,“ píše Williams a dodává, že „to platí zejména v souvislosti s hospodářskými sankcemi, které zemi odříznou od dodávek většiny zdrojů v dolarech a její těžaře zlata od některých klíčových náhradních dílů a spotřebního materiálu“.

Pokud Rusko dodrží své slovo, budeme mít 20. června aktuální informace o stavu jeho zlatých rezerv. „Ale nespoléhejte na to,“ varuje komentátor, „válečné potřeby mohou vést k tomu, že takové strategické informace budou zveřejňovány pouze v režimu „need-to-know“ (jen to, co je nutné vědět, pozn. red.), a do této kategorie globální veřejnost pravděpodobně nespadá.“

PSALI JSME: Citigroup: Pokud bude Rusko zoufalé, mohlo by prodat zlato na domácím trhu a nakoupit rubly

Objevily se také spekulace, že Rusko a Čína plánují přijít s měnou založenou na zlatě a komoditách, která by zpochybnila hegemonii dolaru jako hlavní světové rezervní měny. „Hodnota amerického dolaru trvale klesá. Alternativa spočívá v tom, že by šlo o měnu s mnohem stabilnějším základem, která by proto lépe vyhovovala potřebám těch, kdo drží zlato jako rezervní aktivum,“ uvádí Williams.

Podle něj se Fed, americká centrální banka, v současné době zoufale snaží snížit inflaci prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb a kvantitativního zpřísňování. „Ale zdá se, že Fed bojuje prohranou bitvu a že se blíží prudký pokles cen akcií a recese. A ta by v USA mohla také nepříznivě ovlivnit index amerického dolaru,“ domnívá se Lawrie Williams.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

(luk)